Spolupráci pracovních agentur s odbory se zatím nedaří
Petra DvořákováPodle zákoníku práce by měli mít agenturní pracovníci shodné podmínky jako kmenoví zaměstnanci. K regulaci nepoctivých agentur má napomoci novela zákona o zaměstnanosti. Spolupráce agenturních zaměstnanců a odborů zůstává zatím výjimkou.
Za posledních pět let se počet agenturních zaměstnanců zvýšil o šedesát dva procent, a to na dvě stě sedmdesát sedm tisíc. Přibližně každý čtvrtý agenturní zaměstnanec je cizinec. Podle odhadů ale podobný počet lidí zaměstnávají ještě nelegální agentury, které by měla pomoci regulovat v červnu Senátem schválená novela zákona o zaměstnanosti. Někteří zástupci odborových svazů hovoří o záměru hledat nové členy právě mezi agenturními zaměstnanci. Podle odborů je však těmto pracovníkům často možnost sdružovat se v odborech úmyslně zamlčována. Členství v odborech tak zatím mezi agenturními pracovníky časté není. Výjimku představují zaměstnanci firmy Škoda Auto.
Kolektivní smlouvu podepsal Odborový svaz KOVO Mladá Boleslav s agenturou ManPower Group v roce 2014. V automobilce dohromady pracuje přibližně deset procent agenturních zaměstnanců, tedy asi tři tisíce lidí. Z těch se v odborech sdružuje více než devadesát procent. Podle Pavlíny Kulichové z odborů působících ve Škodě tomu hodně napomohla firmou přijatá Charta agenturního zaměstnávání z roku 2013, která agenturním pracovníkům zaručuje stejné podmínky jako kmenovým zaměstnancům. Dohoda agenturním pracovníkům přinesla zvýšení mzdového tarifu a výhody jako příspěvek při narození dítěte nebo finanční pomoc při úmrtí zaměstnance.