Společná strategie do budoucna
Jiří DolejšNezažíváme ani tak krizi globalizace jako krizi globální hegemonie, píše Jiří Dolejš. Proto je potřeba také na úrovni menších států nalézat řešení podstatných problémů, kterým je například automatizace průmyslu.
Poměry v České republice aktuálně odpovídají relativní stabilizaci hospodářství, i když politicky je viditelně oslabena svornost koaličního vládnutí a probíhá přeskupování zejména pravicové části politického spektra.
V našem vnějším prostředí však narůstá významně entropie. Ta souvisí s proměnou globalizace směrem k nestabilní multipolaritě, k oslabení soudržnosti evropské integrace a také s nástupem změn výrobních technologií v souvislosti s tzv. průmyslovou revolucí 4.0.
Technokraté nestačí
Reakce světového kapitálu na globalizaci byla původně omezení vlivu státu, deregulaci. S pádem bipolárního světa to bylo včleněno do tzv. washingtonského konsensu. Ten se ovšem už zjevně vyčerpal. Svého druhu paradoxem je, že někteří tvůrci reaganomiky a vítězové studené války se stali kritiky nezvládnuté expanze a zvažují, zda je perspektivnějším teritoriem Evropa či Asie a zda v digitální ekonomice nebude lépe vrátit investice na vlastní území. V souvislostech brexitu se globální role Británie posouvá poněkud dál od Evropy.