Politolog Pehe: ODS je zcela nečitelná

Přemysl Sobotka, který vyzýval Topolánka k rezignaci, rezignoval v průběhu jednání výkonného výboru ODS sám. Situaci rozebral pro Deník Referendum politolog Jiří Pehe.

Vr_a

Vratislav Dostál

25.03.2010 18:40

Aktualizováno: 20:29

285625_mediafax_jakub_polacek

Přemysl Sobotka se vzdal všech funkcí ve vedení ODS. Foto Jakub Poláček, Mediafax

Jednání výkonné rady přineslo první výstup. Přemysl Sobotka rezignoval na všechny vedoucí funkce ve straně. Doposud byl členem jak výkonné rady, tak grémia ODS. Zprávu přinesl server Aktuálně.cz

Předseda Senátu se tak rozhodl poté, co jej Mirek Topolánek označil za hlavního viníka vnitrostranického pnutí a součást spiknutí proti ODS.

Občanští demokraté se nedokázali zachovat jednotně v situaci, kdy na veřejnost v průběhu víkendu prosákly xenofobní výroky Topolánka na adresu Židů, homosexuálů či církví.

Politolog Jiří Pehe si myslí, že situace ve straně je nepřehledná a nejednotnost ODS pramení z boje minimálně čtyř skupin o moc. „Po stranickém kongresu tu přibyli k „Bémově" a „Topolánkově" skupině lidé spojení s Gandalovičem plus solitéři jako je například Vlastimil Tlustý, podle něhož by se měl do strany po prohraných volbách vrátit Václav Klaus", konstatuje Jiří Pehe.

Přemysl Sobotka byl sice první a nejhlasitější kritik předsedy ODS, avšak nikoli jediný, kdo po něm žádal rezignaci z pozice předvolebního lídra a předsedy strany. K Sobotkově výzvě se v průběhu hodin přidávali další spolustraníci, mimo jiné Miroslava Němcová, Alexandr Vondra nebo Tomáš Šimčík ze Zlínského kraje.

„Sobotka měl důvod k tomu, aby se pokusil donutit předsedu ODS rezignovat. Ví totiž, že nemá budoucnost jako předseda strany a současně ví, že se v květnových volbách bude rozhodovat i o budoucím prezidentovi," říká o motivacích Přemysla Sobotky Jiří Pehe. Podle jeho mínění, měl i velké šance, aby se mu to podařilo.

„Je možné, že se proti Topolánkovi formovala i širší opozice, avšak nakonec se spíše ukázalo, že šlo o sólo akci, neboť Sobotka měl - navzdory tomu, že je jen několik týdnů do voleb - k tomuto riskantnímu manévru největší důvod. Tím je jeho avizovaná prezidentská kandidatura v roce 2013," tvrdí v rozhovoru pro Deník Referendum politolog Pehe.

Nazřeno z této optiky se zdají být argumenty Přemysla Sobotky o tom, že si nedovede představit kandidaturu Topolánka na jižní Moravě, kde kandiduje, a kde jsou všichni věřící, jako účelové. „Nedovedu si představit, že budou volit lídra, který se tak vyjadřuje o církvi. Pokud se to změní, pak šance ve volbách výrazně roste,“ prohlášoval na začátku týdne Přemysl Sobotka.

Celá záležitost tak dává za pravdu hlasům, které tvrdí, že ODS není v kondici a celá věc je vyvrcholením dlouhodobějších pnutí ve straně. „Kdyby strana nebyla znesvářená a neprobíhal tam silný frakční boj, tak kdyby se něco takového stalo – lídr si pustil pusu na špacír – tak to celá partaj bude žehlit. Ale oni toho využili, a to jeho nejbližší spojenci, což je paradox ,“ myslí si například politolog Josef Mlejnek jr.

To potvrzuje i Jiří Pehe, podle něhož je ODS v těžké krizi. „Nyní je pro voliče zcela nečitelná. Lidé nevědí, zda je Topolánkova, Bémova či Gandalovičova, což je ideální recept na volební porážku," konstatuje Jiří Pehe. Podle něho se strana, která neví, co je a která pozbyla zbytky identity, nemůže věrohodně ucházet o vedení státu.

Další informace:
Aktuálně.cz Sobotka, který rozjel tlak na Topolánka, rezignoval


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.