Týden ve Sněmovně: posílení práv zaměstnanců a ratifikace Pařížské dohody
Jan GruberParlamentní zpravodaj Jan Gruber přibližuje ve svém pravidelném úterníku to nejdůležitější z pokračující schůze Sněmovny. Poslanci se budou zabývat zákonem na ochranu oznamovatelů nebo novelou, jejímž cílem je snížit ceny volání a dat.
Poslanecká sněmovna má na programu pokračující sedmapadesáté schůze přes tři sta čtyřicet návrhů zákonů, smluv a informací. Jednat se bude o rozsáhlé novele zákoníku práce, snižování spoluúčasti u doplatků na léky, stabilizaci veřejného zdravotního pojištění, očekávané novele zákona o elektronických komunikacích, která by měla přispět ke snížení cen volání a dat, nebo o ratifikaci Pařížské dohody o ochraně klimatu.
Druhé čtení čeká novelu zákoníku práce. Ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové se teprve na třetí pokus podařilo protlačit první čtení. Poprvé se Sněmovna zákonem zabývala již na sklonku října minulého roku, a i během úterního odpoledne lze očekávat vyhrocenou diskusi. Do rozpravy je přihlášeno přes čtyřicet poslanců a poslankyň. A k novele již bylo načteno takřka sedmdesát pozměňovacích návrhů.
Cílem zákona je prohloubení flexibility základních pracovněprávních vztahů za současného posílení ochrany postavení zaměstnanců. „Novinkou bude jistota návratu do původní práce a na stejné pracoviště po skončení rodičovské, povinnost zpracovat sociální plán pomoci v případě hromadného propouštění nebo zrušení možnosti jednostranné možnosti převedení zaměstnance na jinou práci bez jeho souhlasu,“ řekl Marksová. Současně by novela měla zpřesnit možnost úpravy úvazku či pracovní doby zaměstnance. „V případě, že jim zaměstnavatel nevyhoví a odvolá se na vážné provozní důvody, bude je muset nově písemně doložit,“ vysvětlila ministryně.
Ke změnám dojde i v úpravě dovolených. Novela mimo jiné umožní převod části nevyčerpané dovolené do následujícího kalendářního roku. Dále upravuje podmínky práce z domova. Právě tato část návrhu zákona byla podrobena kritice ze strany zaměstnavatelů a opozičních politiků. Ti odmítají akceptovat povinnost zaměstnavatele zajišťovat bezpečnost zaměstnanců při práci z domova. Marksová však říká, že novela pouze zpřesňuje stávající znění zákon. „Ani v současné době není možné, aby inspektoři práce vešli k někomu domů a kontrolovali tam, jaké má pracovní podmínky. A tato novela na tom nic nemění,“ doplnila ministryně.