Do Prahy přijede Mike Bonanno z legendárních The Yes Men

Proslulý politicky angažovný žertéř, imitátor a provokatér se bude v sobotu účastnit debaty po promítání nového snímku své formace „Yesmeni se bouří“ v Městské knihovně a v pátek panelu na téma „Spojené státy v době Donalda Trumpa“.

(josp)

18.05.2017 10:26

A1

Mike Bonanno (vlevo) a Andy Bichlbaum při jednom ze svých kousků – vydávání se za manažery korporace Exxon Mobile. Foto FB The Yes Men

Na pozvání Institutu dokumentárního filmu navštíví tento víkend Prahu Mike Bonanno, neboli Igor Vamos z proslulé formace politicky angažovaných žertéřů „The Yes Men“. Příležitost k diskusi s ním budou mít lidé po promítání snímku „Yesmeni se bouří“, jež proběhne v sobotu o sedmé hodině v Městské knihovně. O den dříve bude rovněž v panelu na téma „Spojené státy v době Donalda Trumpa“, v rámci výročních Dnů antikapitalismu.

„Yesmeni“, jejichž ústřední duo tvoří spolu s Bonannem, přezdívaným Igor Vamos ještě Jacques Servin, řečený Andy Bichlbaum, vznikli v roce 2000. Proslavili se kousky, jimiž zesměšňují chování obřích korporací či státních institucí, za jehichž představitele se s oblibou rafinovaně vydávají.

Mezinárodní proslulost jim vynesla především akce, při níž v přestrojení za mluvčího americké chemické korporace Dow Chemicals Bichlbaum v přímém přenosu BBC ohlásil, že se firma konečně rozhodla omluvit za bhópálskou havárii – největší chemickou katastrofu všech dob – a odškodnit její oběti. Firma musela následně věc uvést na pravou míru a potvrdit, že nemá v plánu se omlouvat ani nikoho odškodňovat.Během jiné akce zase vyrazili v přestrojení za představitele Světové obchodní organizace přednášet zástupcům textilních korporací o možnosti ovládat zaměstnance v zemích třetího světa pomocí speciálního obleku, který umí na dálku dát líným dělníkům elektrošok, a probrat je tak k vyšším výkonům.

Jindy zase rozdali na začátku přednášky posluchačům hamburgery, aby je v následné powerpointové prezentaci postupně zasvěcovali do tajů geniálního vynálezu, RE-burgeru, recyklovaného hamburgeru vyráběného na Západě z lidských exkrementů pro chudé obyvatele globálního Jihu.

Ze své téměř dvacetileté činnosti natočili již tři dokumentární snímky – Yesmeni, Yesmeni napravují svět a Yesmeni se bouří. Právě ten poslední je před debatou s Bonannem možné shlédnout.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.