Energetika jako thriller
Milan SmržNorský seriál Okupace, jehož předlohu napsal populární Jo Nesbø, trefně zohledňuje hloubku současných energetických problémů, dokazuje Milan Smrž ve svém komentáři.
Zápletka napínavého seriálu Okupace z prostředí fiktivní budoucnosti Norska odráží jeden skutečný fenomén: zoufalství vládnoucích elit, které jsou vázány svým tradicionalistickým fosilně jaderným myšlením. Děj začíná v okamžiku, kdy se norská ekologická vláda rozhodne přestat se chovat rozpolceně a ohlásí ukončení těžby fosilních paliv. To se ovšem nelíbí evropským vládám s Ruskem v čele, které se do toho vloží, situaci zvrátí a malý norský národ podřídí zájmům EU.
Pakliže se v realitě podíváme na norskou energetickou politiku, může nám skutečně připadat schizofrenní. Norsko lze z hlediska spotřeby energie považovat za příkladnou zemi. Díky přírodním podmínkám a severské mentalitě je již dlouho zásobováno čistou a efektivní elektrickou energií z vodních elektráren. Norsko je na světové špici nejenom ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů. V prvních třech měsících minulého roku se tu také registrovalo 24,4 % z celkového množství elektrických aut, řádově více než v zemích, které v pomyslném žebříčku následují, tedy v Holandsku, Francii a Británii.
Na druhou stranu ale Norsko produkuje také významný podíl fosilní energie. V roce 2015 spotřebovalo pětinu veškerého zemního plynu odebíraného v Evropě a bylo osmým největším exportérem ropy na světě.