Šest let lobbyingu a před tím nejméně deset let kampaní, konečně je ale cíl splněn: v Chorvatsku se nesmí od Nového roku chovat už žádná kožešinová zvířata na farmách, tedy pro hospodářské účely. Zákon zavádějící příslušný zákaz si vymohli chorvatští ochránci zvířat v roce 2006, teprve nyní však nabývá účinnosti. Velkou zásluhu na tom má podle aktivistů i aktuální ministr zemědělství Tomislav Tolušič. Ochránci zvířat mu za vše předali nedávno děkovný vlastnoručně upečený veganský koláč.
Slovního poděkování se od ochránců dostalo také chorvatské prezidentce Kolindě Grabarové-Kitarovičové a premiérovi Andreji Plenkovičovi za obecnou podporu. V průvodním dopise aktivisté upozornili, že zákaz kožešinových farem podporuje i většina veřejnosti:
„Etické povědomí obyvatel naší země překonalo malicherné zájmy jednoho odvětví a pomohlo ukázat, že Chorvatsko je stát respektující názory veřejnosti. Stali jsme se civilizovanou zemí usilující o vysoké etické a ekologické standardy chování ke zvířatům,“ uvedli v prohlášení zástupci chorvatských Přátel Zvířat.
Dopad zákazu bude dle zpravodajů z agentur už spíše jen symbolický. Zásluhou přípravy zákona k roku 2006 a následných kampaní totiž ukončila provoz většina chorvatských kožešinových farem sama. Poslední chovy činčil jako jediného rozšířenějšího kožešinového zvířete v zemi byly uzavřeny s koncem minulého roku.
V kampaních přitom ochránci využívali zhusta i pomoci anglické moderátorky a hudební manažerky Sharon Osbournové, manželky heavy-metalového zpěváka Ozzyho Osbourna, jež se v boji proti kožešinovým farmám celosvětově angažuje. Právě videa s Sharon Osbournovou rozesílali aktivisté spolu s dopisy a peticemi politikům a podle jejich komentářů měla velký ohlas.
Regulace v jiných státech
V evropském kontextu se novoročním zákazem Chorvatsko připojilo k dalším šesti státům, kde je chov kožešinových zvířat kompletně zakázán. Jako první zakázala tento druh podnikání Velká Británie v roce 2000, o čtyři roky později jí následovalo Rakousko. V posledních letech se k nim přidaly Bosna a Hercegovina, Makedonie, Srbsko a Slovinsko.
V Nizozemsku, které je druhým největším producentem norkových kožichů v Evropě, by měl chov postupně skončit do roku 2024. Chov lišek a činčil je tam zakázán již od poloviny devadesátých let.
Částečné omezení chovu platí i ve Švédsku, Dánsku a Švýcarsku. Německo v loňském roce zpřísnilo podmínky pro provozování farem, díky čemuž jejich počet neustále klesá. V celé Evropské unii celkově platí pak zákaz obchodu s kočičími a psími kožešinami a s výrobky z tuleňů.
Podobné zákony v současnosti projednávají vlády v Belgii, Lucembursku, Norsku a České republice. Právě u nás prošel zákon zakazující chov kožešinových zvířat loni v listopadu prvním čtením v Poslanecké sněmovně, nyní jej projednává zemědělský výbor. Pokud jej poslanci stihnout schválit ještě v letošním roce, mohl by nabýt účinnost již v lednu příštího roku.
Další informace:
The Dubrovnik Times Ban on animal fur production comes into force in Croatia
GlobalSources.com Croatia bans fur farming
DobreNoviny.sk V Chorvátsku kožuchom odzvonilo. Chov zvierat pre kožušinu zakázali
PETA Croatia Starts 2017 Off Right by Abolishing Fur Farms
Chorvatští ochránci zvířat si vymohli zákaz kožešinových farem
Pátá balkánská země se připojila ke skupině států, které chov norků, lišek a činčil regulují v Evropě nejpřísněji. U nás bude o podobném zákazu rozhodovat parlament v letošním roce.

Kožešinová zvířata lze nyní v Chorvatsku chovat už jenom v malém jako domácí mazlíčky. Foto archiv DT
- Vytisknout článek
- Sdílet
- Velikost textu + -
Související
Štěstí z šesti