Cenu Pelikán obdržel slovenský velvyslanec v České republice Peter Weiss
Jaroslav BicanCenu Pelikán, kterou od roku 2004 uděluje olomoucký dvouměsíčník Listy, letos obdržel velvyslanec Slovenské republiky v ČR Peter Weiss. Časopis tak ocenil jeho zásluhy o demokracii na Slovensku po listopadu 1989.
Třináctou Cenu Pelikán za práci pro politickou kulturu a občanský dialog ve středu v Olomouci obdržel velvyslanec Slovenské republiky v ČR Peter Weiss.
Jak uvedl jeden z redaktorů Listů Patrik Eichler, byla mu udělena „za roli, kterou v době sametové revoluce sehrál při transformaci tehdejší komunistické státostrany ve Stranu demokratické levice,“ díky tomu, dodává Eichler, „se do demokratického politického života po sametové revoluci mohla zapojit významná část slovenské společnosti a politiky a zároveň tím lidé, kteří byli v dané době postiženi hospodářskou transformací, získali svou legitimní politickou reprezentaci“.
Během slavnostního předání také zaznělo, že jde rovněž o ocenění proevropského a prointegračního postoje Petera Weisse v době „druhého pokusu“ o mezinárodní integraci Slovenska a zprostředkovaně také o ocenění pro celé prostředí demokratické levice reprezentované na Slovensku lidmi, jako jsou ekonomka a exministryně financí Brigita Schmögnerová či exprimátor Bratislavy Milan Ftáčnik.
Zároveň s předáním Ceny Pelikán proběhla debata „Kdo mluví za mlčící většinu? Demokratická politika v časech populismu“, ve které společně s laureátem vystoupili politoložka z pražské Vysoké školy ekonomické Vladimíra Dvořáková a politolog z olomoucké Univerzity Palackého Pavel Šaradín.
Jediné exilové periodikum, které zvládlo přechod
Cena Pelikán je pojmenována po novináři a politikovi Jiřím Pelikánovi (1923—1999), olomouckém rodákovi, který byl jednou z předních osobností československého jara 1968 a od roku 1979 prvním „československým“ poslancem Evropského parlamentu.
Pelikán také v roce 1971 v římském exilu Listy založil. Listy jsou jediným významným exilovým periodikem, které zvládlo po sametové revoluci přechod do demokratického Československa a České republiky a dodnes vychází.
Prvním nositelem Ceny Pelikán se v roce 2004 stal Tadeusz Mazowiecki, první nekomunistický premiér v bývalém sovětském bloku po změnách roku 1989. Mezi další laureáty patří například spisovatelka Alena Wagnerová (2005), polský novinář Adam Michnik (2007), politik Jaroslav Šabata (2008), politoložka Vladimíra Dvořáková (2009), německý katolický kněz Anton Otte (2010), bývalá slovenská předsedkyně vlády Iveta Radičová (2011), evangelický kazatel Miloš Rejchrt (2013) či v loňském roce oceněná ochránkyně práv Anna Šabatová.
O ceně hlasuje — vždy jednomyslně — výbor ve složení Antonín J. Liehm, Karel Skalický, Martin Šimsa a tříčlenná redakce Listů: Tomáš Tichák, Václav Žák a Patrik Eichler. Autorem plastiky pelikána, kterou nositel či nostitelka ceny vždy obdrží, je olomoucký šperkař Pavel Herynek.
Záznam debaty včetně laudatia Vladimíry Dvořákové na Petera Weisse otisknou Listy 1/2017 v polovině února příštího roku.