Obce s nejnižší produkcí odpadu: Kdyně, Modrava a Štítná nad Vláří-Popov

Druhý ročník soutěže Odpadový Oskar zná své vítěze. Mezi obcemi do tisíce obyvatel vyhrála Modrava. Nejlepších výsledků mezi obcemi od 1001 do 5000 obyvatel dosáhla Štítná nad Vláří – Popov a ve skupině měst nad 5000 obyvatel zvítězila Kdyně.

(vd)

22.11.2016 17:04

256671_mediafax_michal_vanac

Základní předpoklad pro kvalifikaci do obou kategorií je produkce odpadů pod 150 kg na jednoho obyvatele. Foto Michal Vaňáč, Mediafax

V úterý byly vyhlášeny výsledky druhého ročníku soutěže Odpadový Oskar. Hned dvakrát pošle Arnika Oskara do Plzeňského kraje. Mezi obcemi do 1000 obyvatel zvítězila Modrava s produkcí směsného odpadu 39 kg na obyvatele za rok. Ve skupině měst nad 5000 obyvatel zvítězilo stejně jako v loňském roce město Kdyně, které jako jediné pokořilo hranici 100 kg (98 kg).

Vůbec nejlepších výsledků pak dosáhl šampion větších obcí od 1001 do 5000: Štítná nad Vláří – Popov ve Zlínském kraji s produkcí odpadu asi 38,6 kilogramů na obyvatele za rok. Ve druhé kategorii, kde komise oceňuje zvlášť inspirativní příklady dobré praxe, putuje Odpadový Oskar do čtyř obcí: Fulneku, Starého Hradiště, Dalešic a Mokrého.

„Za výsledky všech oceněných je mnohaletá práce. Jako příklad se podívejme na obec Štítná nad Vláří – Popov, která více jak dvacet let vede obyvatele k tomu, aby se starali o pěkný vzhled obce, čistý vzduch a prostředí. Toto úsilí jim teď také vyneslo Oskara v jedné z kategorií a dokonce i absolutní vítězství s vůbec nejnižší produkcí odpadů v ČR,“ říká expert na systémy odpadového hospodářství Milan Havel z Arniky.

Podle organizátorů si pozornost zaslouží také obce oceněné ve druhé kategorii soutěže. V té nezáleží jen na produkci směsného odpadu, ale i na tom, jak je efektivní. Současně se Arnika při výběru oceněných obcí soustředí na nápady a řešení, které mohou inspirovat další obce, jejich vedení i obyvatele.

„Stejně jako loni se i letos ukazuje, že chytře a efektivně lze s odpady nakládat v obcích všech velikostí. Výzvy a problémy, kterým čelí drobná vesnice a větší město se samozřejmě liší, nakonec ale vždy rozhoduje ochota samospráv a obyvatel nakládat s odpady šetrně a ekonomicky. Vyplácí se to z ekologického i ekonomického hlediska. Další odměnou a motivací pak může být právě i Odpadový Oskar,“ říká Havel.

Základní předpoklad pro kvalifikaci do obou kategorií je produkce odpadů pod 150 kg na hlavu. Tento limit organizátoři zvolili proto, že jde o hodnotu, které se běžně daří dosahovat v sousedních státech, v České republice ale tato meta stále není běžná. Oproti Rakousku a Německu je u nás totiž průměrná produkce směsného odpadu asi o třetinu vyšší.

„Všechny kvalifikované i vítězné obce si zaslouží gratulaci. Nejen proto, že jsou inspirací pro další města a vesnice, ale jednoduše i proto, že dobré výsledky by neměly zůstat nepovšimnuty. Především všechna větší města, která se kvalifikovala a dosáhla produkce odpadů pod 150 kg na obyvatele a rok si zaslouží uznání, protože v České republice rozhodně nejde o samozřejmost,“ vysvětluje Jan Vávra, mluvčí Arniky.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.