Britský soud nařídil státu snížit znečištění ovzduší. Na popud ekologů
Radek KubalaBritský vrchní soud dal za pravdu ekologickým organizacím, které žalovaly vládu kvůli nedostatečně ambicióznímu plánu na snižování znečištění ovzduší. Soud nařídil vládě premiérky Mayové znečištění snížit, a to v co nejrychlejším termínu.
Stávající plán britské vlády na snížení znečištění ovzduší je nedostačující a odporuje dříve přijatým zákonům; kabinet musí přijít s ambicióznějším řešením. Takto přibližně lze shrnout rozsudek vrchního soudu v Londýně, který se vyslovil ve druhé polovině minulého týdne k žalobě na stát podané ekologicko-právnickou organizací ClientEarth.
Soud přímo konstatoval, že vláda musí snížit znečištění ovzduší podle zákonem stanovených norem bez odkladu, ne až do roku 2020, jak chtěl stávající kabinet konzervativců Theresy Mayové. Konkrétně též vládě uložil snížit koncentraci oxidu dusičitého v ovzduší pod zákonnou míru v nejrychlejším možném čase.
„Vrchní soud nařídil, že musíme jednat hned. Celá Británie vás sleduje a očekává vaše kroky,“ uvedl v komentáři k rozsudku ředitel ClientEarth James Thornton směrem k premiérce Mayové.
Agentury připomínají, že původní plán kvality ovzduší představila ještě vláda pod vedením Davida Camerona v loňském roce a ekologické organizace jej napadly u soudu rovněž. Nyní rozhodoval soud o druhém plánu, který byl vpracován právě jako oprava původního.
Premiérka už slíbila věc znovu přepracovat. „Nikdo v této budově nepochybuje o důležitosti kvality ovzduší. Už jsme podnikli některá opatření, nicméně stále máme co zlepšovat. A my to uděláme,“ uvedla Theresa Mayová při tematické parlamentní interpelaci.
Míra znečištění a možná řešení
Znečištěné ovzduší způsobí podle oficiálních statistik v Británii více než padesát tisíc předčasných úmrtí ročně. Náklady spojené s léčbou dýchacích potíží se zároveň vyšplhaly už na sedmadvacet miliard liber (zhruba 820 miliard korun). Parlament vyhlásil dokonce letos v dubnu nouzový stav pro lidské zdraví právě kvůli příliš špinavému ovzduší.
Jde-li o případná řešení, známý konzervativní think-tanku Bright Blue, jenž se specializuje i na ekologická témata, doporučuje vládě zvážit finanční podporu jednotlivých hrabství, umožnění vytvářet zóny s čistým ovzduším ve městech a investice do elektrických aut.
Občanské ekologické organizace kladou pak důraz spíše na potřebu omezení zplodin vypouštěných dieslovými motory.
Další informace:
The Guardian High court rules UK government plans to tackle air pollution are illegal
BBC News Green group wins air pollution court battle
The Telegraph High Court victory for air pollution campaigners in legal battle with Government