Ke koalici směřuje také Jihočeský kraj, Zlínsko a Karlovarský kraj

V jižních Čechách vznikne nejspíš koalice ČSSD, ANO a hnutí Jihočeši 2012. Ve Zlínském kraji bude hejtmanem Jiří Čunek, lidovci budou vládnout s ANO, STANem a ODS. Na Karlovarsku se rýsuje koalice hnutí ANO, Piráti, ODS a Hnutí nezávislých.

(vd)

18.10.2016 16:10

151889_mediafax_pavel_dvorak

Jiří Čunek dostal od voličů silný mandát, příští čtyři roky bude proto hejtmanem Zlínského kraje. Foto Pavel Dvořák, Mediafax

Ve čtvrtek večer se sejdou zástupci jihočeských sociálních demokratů, hnutí ANO a uskupení Jihočeši 2012. Podle zjištění ČTK by mohli podepsat dohodu o společném vládnutí. Případná koalice by disponovala v jihočeském zastupitelstvu většinou jedenatřiceti hlasů z pětapadesáti. V jedenáctičlenné radě by měly ČSSD a ANO získat po pěti křeslech, jedno pak Jihočeši 2012.

K podpisu koaliční smlouvy směřují také politici ve Zlínském kraji, kde krajské volby vyhráli lidovci. KDU-ČSL bude pod vedením Jiřího Čunka vládnout společně s hnutím ANO, hnutím Starostové a nezávislí a s občanskými demokraty. „Koaliční smlouvu se všemi podrobnostmi zřejmě na devadesát devět procent dořešíme k naší spokojenosti tak, abychom ji podepsali příští pondělí,“ říká Jiří Čunek

Lidovci budou mít kromě postu hejtmana také svého náměstka. Hnutí ANO získá pozici statutárního náměstka a náměstkem bude také zástupce hnutí STAN. Přesné rozložení sil v radě zatím ale dohodnuto není. „Přece jen zůstávají drobné nuance, kvůli kterým jsme vás nechtěli napínat," řekl Čunek novinářům s tím, že o finálním složení rady a také výborů jednají.

„V memorandu je napsáno, jaké má která ze stran zastoupení v krajské radě i výborech, což je nejdůležitější," vysvětlil budoucí hejtman. Lidovci by podle všeho měli nakonec v radě obsadit čtyři místa, ANO a STAN po dvou, jedno zbude na ODS.

Zatím nejsložitější vyjednávání o nové koalici vedou politici v Karlovarském kraji. K dohodě nicméně směřují zástupci hnutí ANO, občanských demokratů, Pirátů a Hnutí nezávislých. Pokud by nakonec koalici podepsali, měli by v zastupitelstvu nejtěsnější většinu třiadvaceti hlasů z pětačtyřiceti. K bloku čtyř stran se nepřipojil STAN, který preferuje koalici složenou z ČSSD, ODS, STAN, TOP 09 a Hnutí nezávislých.

Problém je v tom, že by taková koalice nedisponovala většinou hlasů, musela by se tedy spoléhat na podporu dalšího subjektu. STAN přitom pomýšlí na případnou podporu Pirátů. „V případě, že k takovému modelu nebude vůle a nenalezl by většinovou podporu, je z našeho pohledu na místě diskuse o široké koalici bez KSČM a SPD-SPO. Pokud by se ani tento model neukázal jako životaschopný, koalice je připravena plnit úlohu konstruktivní opozice,“ uvedl STAN ve svém prohlášení.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.