Tři kraje již hlásí novou koalici. Dvě z nich jsou bez hnutí ANO

V Pardubickém a Plzeňském kraji obešly poražené subjekty vítězné hnutí ANO. V obou regionech bude mít svého hejtmana sociální demokracie. Naopak v Moravskoslezském kraji míří ČSSD do opozice. Vznikla zde pravicová koalice s hnutím ANO v čele.

(vd)

11.10.2016 11:29

246745_528231573870194_1957697955_n

Zatímco v Plzeňském a Pardubickém kraji budou mít sociální demokraté svého hejtmana, lídr ČSSD na Ostravsku Miroslav Novák míří do opozice. Foto FB Miroslava Nováka

Tři dny od voleb je již ve třech krajích rozhodnuto o složení nové vládní koalice. V několika dalších krajích směřují lídři k finální dohodě. V Pardubickém a Plzeňském kraji vznikly koalice stran, které obešly vítěze voleb. Hnutí ANO zde míří do opozice, v Moravskoslezském kraji naopak povede koalici složenou z pravicových subjektů.

V Plzeňském kraji budou vládnout sociální demokraté společně s ODS, koalicí Starostové a Patrioti a s Koalicí pro Plzeňský kraj, kterou tvoří mimo jiné lidovci a zelení. Zástupci všech čtyř formací podepsali v úterý koaliční smlouvu. Koalice bude v krajském zastupitelstvu disponovat třiadvaceti hlasy z pětačtyřiceti. V opozici zde kromě vítězného hnutí ANO skončí také TOP 09, SPD-SPO a komunisté.

Hejtmanem Plzeňského kraje bude Josef Bernard z ČSSD. Podle informací Plzeňského deníku získají sociální demokraté ještě další tři místa v krajské radě, stejný počet jich bude mít ODS, po jednom zbude na Starosty a patrioty a Koalici pro Plzeňský kraj. Krajské volby na Plzeňsku vyhrálo hnutí ANO se ziskem 21,52 % hlasů. Druhá ČSSD obdržela 17,35 % hlasů.

Podobně dopadly koaliční vyjednávání na Pardubicku. Také zde obešli sociální demokraté vítězné hnutí ANO. Martin Netolický (ČSSD) tak bude hejtmanem i v příštím volebním období. Již v pondělí večer totiž jeho sociální demokraté podepsali dohodu o společném vládnutí nejen s dosavadním koaličním partnerem, tedy s lidoveckou Koalicí pro Pardubický kraj, nýbrž také s ODS a s hnutím STAN.

Netolický bude staronovým hejtmanem, také ve funkci prvního náměstka bude zachována kontinuita, stane se jím opět Roman Línek z KDU-ČSL. Post náměstka obdrží také občanští demokraté. Sociální demokraté i Koalice pro Pardubický kraj obsadí v radě tři místa, občanští demokraté budou mít dvě, STAN jedeno. Nová koalice bude mít v zastupitelstvu osmadvacet hlasů z pětačtyřiceti. Kromě hnutí ANO zůstanou v opozici komunisté. ANO zde volby vyhrálo se ziskem 19,17 % hlasů, těsně druhou ČSSD volilo 18,01 % voličů.

Zcela opačně dopadly vyjednávání v Moravskoslezském kraji: sociální demokraté zde míří do opozice, lídři hnutí ANO se totiž dohodli na vzniku pravicové koalice společně se zástupci ODS a lidovců. Kontroverzního sociálního demokrata Miroslava Nováka tak na postu hejtmana vystřídá dosavadní rektor Vysoké školy báňské a lídr hnutí ANO Ivo Vondrák.

„Koaliční smlouva by měla být podepsána v příštím týdnu, do té doby projednáme konkrétní personální záležitosti,“ uvedl pro server iDnes.cz Vondrák. „Koalici nám umožnila shoda v programech. Předběžně je domluva na dvou náměstcích za ODS, o jaké resorty se budou starat, se rozhodne na dalších jednáních,“ dodal krajský lídr ODS Jakub Unucka.

Kromě ČSSD skončí v Moravskoslezském kraji v opozici také komunisté a SPD-SPO. Nová koalice bude v pětašedesátičlenném zastupitelstvu disponovat pohodlnou většinou šestatřiceti hlasů. Hnutí ANO volilo na severu Moravy 25,70 % voličů, ČSSD zde skončila s odstupem druhá, svůj hlas jí dalo pouhých 16,66 % voličů.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.