Časopis Sedmá generace zve na oslavu svých 25. narozenin

Už dvacet pět let vychází časopis Sedmá generace, který se zabývá například ochranou životního prostředí, čistou energetikou či alternativní ekonomikou a menšinovou kulturou. Výroční svého založení oslaví narozeninovým festivalem.

(jb)

16.09.2016 16:31

Pozvanka_web

Sedmá generace si už od roku 1991 klade za cíl kriticky sledovat vývoj moderní společnosti a nabízet pozitivní cesty. Foto Sedmá generace

Již pětadvacet lety vychází společensko-ekologický časopis Sedmá generace,založený šéfredaktorem DR Jakubem Patočkou. Oslavit to hodlá narozeninovým festivalem 24. září na nádvoří Moravské galerie v Brně. 

K výroční svého založení dvouměsíčník, jehož vydavatelem je Hnutí DUHA, zveřejnil sérii video-gratulací a přání od řady osobností a příznivců časopisu. Mezi gratulanty zaznívají slova filosofa Václava Bělohradského, docentky Ľubici Lacinové, pedagoga Aleše Máchala, ředitele Hnutí DUHA a geografa Jiřího Koželouha či pedagoga, divadelníka a aktivisty Romana Černíka.

„Tak hlavně, aby vydržela,“ popřál Sedmé generaci lesní expert Hnutí DUHA Jaromír Bláha a dodal: „Protože já ji vnímám jako nejdůležitější časopis v České republice vůbec. Přináší totiž informace, které nejsou jinde k dispozici, a je obrovskou podporou pro lidi, kteří zaprvé chtějí jít k příčinám, ale nejen to, chtějí i hledat cesty, jak z toho ven, a to Sedmá generace nabízí, nabízí praktické příklady, co mohou lidé dělat, co můžeme my všichni dělat. Ukazuje to na lidech, kteří se prostě snaží žít jinak, a to je hrozně potřeba, takže bych Sedmá generaci přál, aby vydržela a neopustila tohle své zaměření a funkci, kterou plní,“ zdůraznil Bláha.

Na narozeninovém festivalu zahrají folklorní BezoBratři, Budoár staré dámy, rockové Živé kvety, elektrofolkový Listolet či Trabandita Jarda Svoboda. Kromě koncertů je na programu také diskuse o médiích a životním prostředí se zástupci České televize, Ekolistu, Respektu či Deníku Referendum. Či promítání několika dílů Nedej se a následná debata s dramaturgem pořadu Pavlem Bezouškou.

Součástí akce bude také výstava kreseb grafičky časopisu Jany K. Kudrnové i fotografií spolupracujících fotografů Markéty Jedličkové a Ondřeje Besperáta. Chybět nebudou ani stánky občanských organizací a dílny pro děti a dospělé. Redaktor Dominik Grohmann předvede žonglérské číslo.

Vstupenky na festival je možné zakoupit v předprodeji v Brně v prodejně Indies, Ekoporadně Veronica, v Café Baru Morgal či v redakci Sedmé generace.

Společensko-ekologický časopis Sedmá generace, který si už od roku 1991 klade za cíl kriticky sledovat vývoj moderní společnosti a nabízet pozitivní cesty, se soustředí zejména na ochranu životního prostředí, čistou energetiku, alternativní ekonomiku, udržitelnou dopravu, ekologické zemědělství, rozvojovou politiku či menšinovou kulturu. Snaží se srozumitelnou formou zprostředkovat poznatky z přírodních, společenských i humanitních věd.

Název časopisu, který do roku 1997 vycházel jako Poslední generace, je symbolický. „Inspirováni Velkým zákonem Irokézů, jsme přesvědčeni o tom, že chceme-li jako lidstvo žít na této planetě ve spokojenosti a míru, mělo by naše jednání zohledňovat také potřeby našich potomků. A to i těch, kteří přijdou sedm generací po nás,“ deklarují tvůrci časopisu.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.