V Británii vznikne největší větrná elektrárna na světě
Radek KubalaBritská vláda schválila projekt Hornsea, díky kterému vznikne nedaleko východního pobřeží hrabství Yorkshire největší komplex větrných elektráren na světě. Projekt podporují politici napříč stranami i ekologové.
Britská vláda premiérky Theresy Mayové schválila v úterý projekt na výstavbu největší offshorové — to jest v pobřežních vodách umístěné — větrné elektrárny. Nacházet by se měla 120 kilometrů od východního pobřeží hrabství Yorkshire. V rámci projektu Hornsea bude vztyčeno více než 300 větrných turbín, které při instalovaném výkonu 1,2 Gigawatt zprostředkují elektřinu pro více než 1,8 milionů domácností a zaměstnají více než 2500 lidí.
Elektrárnu bude stavět dánská firma DONG Energy. Cena je odhadována na 186 miliard a datum dokončení na rok 2020. Elektrárna by měla sytit přibližně pět a výhledově až deset procent britské poptávky po elektřině.
Rozhodnutí britské vlády přivítali politikové napříč spektrem. Podle předsedkyně britské Strany zelených Natalie Bennetové by vláda měla i nadále podporovat obnovitelnou energii namísto jaderné — kabinet Mayové totiž nedávno odložil rozhodnutí o dostavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C na podzim.
„Čím dál více začíná být jasné, že je dostavba jaderné elektrárny Hinkley Point zbytečná a nedokáže zajistit energetické potřeby celé Británie. Vláda by měla více podporovat obnovitelné zdroje jako například právě větrné elektrárny, jejich cena soustavně klesá, zatímco cena za výstavbu nových jaderných bloků narůstá,“ řekla pro Independent Bennetová.
Labouristický poslanec Barry Gardiner navíc upozornil, že nízká podpora britské vlády pro obnovitelné zdroje může případné investory odradit. „Je důležité, že Británie je nadále atraktivní pro investory do zelené energetiky. Avšak vláda musí přestat vysílat zmatené zprávy firmám, které u nás chtějí investovat,“ řekl pro Independent Gardiner.
Podpora ekologů
Projekt Hornsea podporují i ekologové, podle nichž mohou podobné projekty uspíšit konec používání fosilních paliv. „Výstavba offshorových větrných zdrojů může zároveň podpořit britský průmysl. Theresa Mayová však musí udělat mnohem více pro naplnění potenciálu zelené energetiky v Británii a ukončení naší závislosti na fosilních palivech,“ řekl pro Independent Guy Shrubsole z britských Přátel Země.
Jeho slova potvrdil i Doug Parr z Greenpeace, podle kterého „je projekt dalším hřebíčkem do rakve pro nesmyslnou dostavbu jaderné elektrárny Hinkley Point“. Parr zároveň upozorňuje na expertní posudek, podle něhož lze očekávat dokončení stavebních prací na Hinkley Point až kolem roku 2025.
Velká Británie je už dnes zemí s největším počtem offshorových větrných elektráren, jejichž instalovaná kapacita je větší než výkon podobných elektráren celosvětově. Podle agenturních komentářů dokazují současné kroky britské vlády, že si chce pozici globálního lídra udržet.
Další informace:
The Independent World's largest ever windfarm to be built off Yorkshire coast
Financial Times World’s biggest offshore wind farm given go-ahead
The Guardian Second phase of world's biggest offshore windfarm gets go-ahead
BBC News 'World's biggest' wind farm to be built off East Yorkshire coast