Antifašistické hnutí má novou hrdinku: Švédku Tessu Asplundovou
Radek KubalaDvaačtyřicetiletou ženu zachytil fotograf, jak stojí se zaťatou pěstí před mašírujícími neonacisty. Sama hrdinka prý reagovala na základě impulzu a dnes se bojí pomsty, svého činu však v současné atmosféře v zemi i Evropě celkově nelituje.
Hnutí bojující proti různým formám fašismu má novou hrdinku — Tessu Asplundovou. Dvaačtyřicetiletá Švédka byla v neděli vyfotografována, jak stojí sama se zvednutou pěstí proti účastníkům pochodu krajně pravicového uskupení Nordické hnutí odporu, kteří mašírují ulicemi Borlänge, tradičně levicového města ležícího severně od Stockholmu. Fotografie se záhy rozlétla po sociálních sítích a událost popsala řada médií.
Sama Asplundová k situaci pro list Guardian uvedla: „Byl to impuls. Byla jsem hrozně naštvaná, tak jsem si stoupla do ulice. Říkala jsem si, že tady přece nemůžou pochodovat nacisti, to není v pořádku.“
Čelní účastníci pochodu, který čítal přibližně 300 lidí, nedokázali zprvu reagovat. Poté se pokusil jeden z nich Asplundovou odstrčit. Švédku nakonec odvedli přítomní policisté.
Švédská média spojují obrázek nejčastěji se slavnou fotografií ženy z nedalekého Växjö, která v roce 1985 udeřila neonacistu taškou do hlavy. Asplundová sama prý ale o podobnou slávu nestojí.
„Jsem šokovaná, jaký je z toho cirkus. Náckové jsou hodně naštvaní, tak si říkám, sakra, možná jsem to neměla dělat, když chci klid a mír. Oni jsou velcí a šílení. Mám z toho smíšené pocity, ale snažím se zůstat klidná,“ uvedla Asplundová pro britský Guardian.
David proti Goliášovi
Autor pořízeného snímku David Lagerlöf, fotograf z proti-rasistického magazínu Stiftelsen Expo, mluví o momentce jako o klasickém motivu. „Fotografie připomíná boj Davida s Goliášem. Drobná žena stojí proti něčemu většímu,“ řekl švédskému deníku Dagladet.
Podobně jako v celé Evropě získává i dnes ve Švédsku krajní pravice na popularitě. Hlavní nositelka jejích myšlenek — strana Švédští demokraté — má v současnosti v některých průzkumech až 20procentní podporu.
Podle šéfredaktora Stiftelsen Expo Daniela Pohla roste nicméně zároveň odpor ke všem fašistickým projevům. „Tesse se podařilo zachytit jeden z hlavních konfliktů naší doby,“ uvedl Pohl pro The Guardian.
Nenávistné tendence ve Švédsku potvrzuje i nedávné šetření OSN, podle kterého lidé začínají být nepřátelští vůči lidem ze subsaharské Afriky. Počet útoků s rasovým motivem ve Švédsku stoupl za posledních osm let o čtyřicet procent. V loňském roce vzrostl i počet žhářských útoků na azylová centra.
Podle průzkumů přitom většina Švédů útoky odsuzuje. „Je velký rozdíl mezi antirasistickými hodnotami a praxí. Pokud se Švédové mají veřejně vymezit vůči rasismu, zůstávají většinou pozadu,“ řekla Guardianu Kitimbwa Sabuni z Národní organizace pro lidi z Afriky žijící ve Švédsku.
V tomto kontextu považuje svůj čin za důležitý i Tess Asplundová, a to i navzdory zmíněným obavám. „Je to symbol, že můžeme proti rasismu vystupovat. Pokud jedna osoba může, pak můžou všichni,“ uzavřela v jednom z rozhovorů, jež v minulých dnech poskytla.
Další informace:
The Guardian Woman who defied 300 neo-Nazis at Swedish rally speaks of anger
The Guardian Sweden's liberal reputation tarnished as race attacks rise
Huffington Post Neo-Nazis Receive Fist Of Defiance From Anti-Racism Protester Tess Asplund
CommonDreams.org We Can Do Something: One Stalwart Woman Vs. 300 Stone-Faced Nazis
The Local — Sweden Why this fearless woman is the talk of Sweden