Spoluúčast seniorů na věcech veřejných
Jiří DolejšNový návrh zákona by měl posunout možnosti seniorské participace v českých zemích k přímočařejší verzi rakouského modelu. Jde o nový typ sociálního partnerství podobný spolurozhodování organizací zastupujících zájmy zaměstnanců.
Na Pražském hradě se toto pondělí konala konference Rady seniorů České republiky na téma „hodnocení stavu seniorské participace“. V dnešní rozdělené společnosti bohužel patří senioři spíše k odstrčené a sociálně ohrožené skupině obyvatelstva a to i ve vyspělejší části světa.
Když srovnáme zapojení seniorů v zastupitelských funkcích u nás doma, tak v obecních zastupitelstvech jich je 4,6 procenta, v Senátu je jich 18,7 procenta. Větší zapojení seniorů — a to nejen v zastupitelských funkcích, ale také prostřednictvím seniorských organizací — je na místě.
V českých zemích stejně jako v jiných rozvinutých průmyslových státech populace stárne. Senioři jsou však opomíjeni i přes svoji početnost (u nás jich je 2,4 milionu, tedy 22 procent populace). Lidé mají přitom právo na důstojný život i v takzvaném třetím věku a to nejen pro roli, kterou sehrávají v rodinách — vždyť mnozí jsou sami ještě ekonomicky aktivní. Místo toho se můžeme setkávat s nedostatečnou mezigenerační solidaritou, ba dokonce s neúctou ke stáří.
Samostatná poltická strana seniorů (Důchodci za životní jistoty) neuspěla, senioři se objevují na kandidátkách zavedených politických stran. Rozhodování o legislativě a koncepcích důležitých pro seňorou lze ovlivnit i přes propojení spolkového života s politikou. Rada seniorů navrhuje, aby se nástrojem participace seniorů staly seniorské organizace, které se věnují oprávněným zájmům seniorů a organizování jejich aktivit. Přicházejí tak s myšlenkou samostatného zákona o seniorech.