Ševcov byl zproštěn ožaloby z útoku zápalnými lahvemi, za grafitti byl vyhoštěn
Saša UhlováPražský městský soud ve středu osvobodil Igora Ševcova, který byl obžalovaný z útoku zápalnými láhvemi na dům ministra obrany Martina Stropnického. Ševcov však byl na dva roky vyhoštěn za to, že natáčel na kameru, jak někdo jiný sprejoval na zeď věznice.
Dvacetiletého studenta Igora Ševcova osvobodil ve středu městský soud v Praze. Ševcov měl podle obžaloby hodit zápalné láhve na dům ministra obrany Martina Stropnického. Druhý bod obžaloby viní Ševcova, že měl v květnu 2015 zajišťovat nerušenou činnost jiného člověka, který napsal na zeď vazební věznice Praha 6 — Ruzyně nápisy „Touhu po svobodě represe nezastaví“ a „Smrt státu“.
Státní zástupkyně Martina Adámková ale uvedla, že v prvním bodě „obžaloba neunesla důkazní břemeno.“ Proto navrhla v tomto bodě zproštění viny. Soud Ševcova v prvním bodě zprostil, v druhém bodě obžaloby byl potrestán vyhoštěním na dva roky. Rozsudek není pravomocný. Ševcov se hájí tím, že činnost druhého muže pouze natáčel na video a proti rozsudku se chce odvolat. Je přesvědčený, že byl odsouzený kvůli svým názorům.
Ve své závěrečné řeči uvedl, že chápe emocionální újmu členů rodiny a dětí, i touhu po spravedlnosti. „Mrzí mě, že díky činnosti policie a statního zástupce, ktery na mě bezdůkazně uvalil vazbu, rodina automatický věří, že jsem za jejich trauma zodpovědný a přeji si abych šel na dlouhá léta do vězení. Doufám, že se ukáže, že jsem to nebyl já, ani jsem v daném čase a místě fyzicky nemohl být,“ uvedl Ševcov v narážce na záznam kamerového systému na koleji, kde tehdy bydlel. Na ten od začátku svého trestního stíhání poukazoval, aby dokázal svou nevinu.
Na závěr řeči pak dodal, že si přeje, „aby zejména děti žijící v tomto domě se co nejdřív zbavily traumatu, který celý tento incident způsobil.“ Toto uvedl patrně v reakci na prohlášení Martina Stropnického, který v rozhovoru pro média mluvil o traumatech, jež jeho dcera v souvislosti s útokem utrpěla.
Ševcov strávil loni tři měsíce ve vazbě kvůli podezření, které se u soudu nepotvrdilo. Policie motiv konstruovala ze skutečnosti, že Igor Ševcov je anarchista a je v kontaktu s českými anarchisty. A rovněž z informací od Federální bezpečnostní služby Ruské federace. V Rusku byl Ševcov totiž opakovaně trestán za organizování neohlášených demonstrací a shromáždění. Například proti anexi Krymu.
Ševcova 18. června 2015 předvedli k výslechu v souvislosti s operací Fénix. Zabavili mu kameru, počítač a tablet. Při této příležitosti mu odebrali pachové stopy, které je o osm dní později dovedly k tomu, že právě on by měl být pachatelem útoku na dům ministra obrany. Zatkli ho na demonstraci v Brně na podporu uprchlíků.
O případu jsme v Deníku Referendum v minulosti podrobně informovali a po propuštění z vazby jsme zveřejnili rozhovor, kde Ševcov popisuje situaci v českém vězení i problémy, které měl s ruskou státní mocí.