Ceny komodit v roce 2015 výrazně padaly

Jiří Paroubek

Ceny velkého množství komodit minulý rok klesaly, stejně tak u ceny ropy dojde k pádu. Ekonomové České nárdoní banky a také ekonomové vlády by měli více pracovat se znalostí vývoje surovinových komodit.

V minulém roce, v jeho průběhu, došlo k výraznému pádu cen naprosté většiny komodit. A to jak energetických surovin, tak průmyslových kovů, ale také většiny zemědělských komodit.

Česká národní banka, která postavila svou měnovou strategii na naplnění inflačního cíle české koruny na dvě procenta, by se měla velmi pozorně seznámit s těmito čísly. Představa, že může dojít k významnějšímu růstu inflace, když padají ceny prakticky všech surovin, je z říše ekonomické sci-fi. Je spíše otázkou, kam mizí nadhodnota, kterou jednotlivé stupně distribučního řetězce realizují.

Nepochybně nezůstává v primárním sektoru, tedy ani v těžbě surovin, ani u farmářů. Pokud významně neklesají ceny, a ony neklesají, pro konečného spotřebitele, musí nadhodnota zůstávat v obchodních systémech a u průmyslových výrobců.

×
Diskuse
JS
April 16, 2016 v 11.57
Dopady na chudé země jsou skutečně katastrofální
Podle MMF a Světové banky se důsledku pádu cen komodit zvýší dluhová služba pro zadlužené chudé země na 10.8 % vládních příjmu ve srovnání s 6,1 % před třemi lety. Nižší vládní příjmy a vyšší splátky dluhů se tak zvýší o 61 miliard dolarů oproti očekávání před třemi lety. To je o 13 miliard dolarů víc, než tyto země dostávají jako rozvojovou pomoc. Podrobnosti:
http://www.theguardian.com/business/2016/apr/10/poorer-countries-commodity-slump-stronger-dollar-debt-payments

http://jubileedebt.org.uk/press-release/collapse-in-commodity-prices-leads-to-61-billion-funding-gap-for-impoverished-countries