Slavné čínské investice nestojí ani za vlašák s rohlíkem

Zatím všechny ohlášené čínské investice jsou ve skutečnosti pouhými akvizicemi firem a podílů v nich. Jejich výnos pro Českou republiku je nulový.

Ji_hlavenka

Jiří Hlavenka

30.03.2016 15:13

Opět je mi až blbé, že musím opakovat pravdy, které by měly být obecně známé, ale zřejmě nejsou. Když Zeman hovoří o nějakých 90 a víc miliardách, které „díky čínským investicím přitečou do Česka“, je potřeba toto tvrzení uvést na pravou míru.

Zatím všechny investice, realizované i ohlášené, jsou pouhými akvizicemi firem či podílů v nich. Takovéto akvizice znamenají, že firma nebo podíl ve firmě získává jiného vlastníka a původní vlastník dostane ranec peněz.

Výnos pro Českou republiku, pro státní rozpočet a pro občany České republiky obecně z těchto akvizic je, vážení a milí, čistá nula korun českých. Jelikož je typické, že akvírované společnosti jsou drženy vlastníkem delší dobu, než je takzvaný daňový test, není tato koupě zdaněna a do rozpočtu nepřitéká ani halíř.

Pokud člověk jdoucí ráno do práce si v sámošce koupí dva rohlíky a deset deka vlašáku, realizuje tím pro státní rozpočet větší daňový výnos, než jsou všechny čínské investice v celkové výši 93 miliard korun. Smutné, ale pravdivé.

Je jistě pravdou, že tím, že vlastníci firem dostanou zaplaceno za svůj podíl ve firmě, přistanou nějaké peníze na jejich účtech a oni pak mohou dále v České republice více a skutečně investovat, což s největší pravděpodobností také dělat budou. Ale opět to není přesná a kompletní pravda:

Za prvé, velmi často vlastníkem česká firma není, jako je tomu v případě skutečně významného a velkého strojírenského podniku Žďas Žďár nad Sázavou, který majoritně vlastní slovenské Železárne Podbrezová a který mají koupit Číňani.

Za druhé, i pokud zde domácí vlastník je, nejde o nějaký jednostranný příliv peněz – ten je pochopitelně vyvážen ztrátou vlastnictví firmy (tedy hodnoty). Pokud někdo vybudoval kvalitní, prosperující firmu (jakou je třeba už zmíněný Žďas), má v rukou hodnotu, kterou může prakticky kdykoli, pokud je trh jen trochu optimisticky naladěný, proměnit v peníze: vyvolá nabídkový proces a obvykle se ozve řada zájemců, nejvyšší či jinak nejlepší nabídka vyhraje, firma se prodá.

Zatím všechny čínské investice, realizované i ohlášené, jsou pouhými akvizicemi firem či podílů v nich. Výnos pro státní rozpočet je nulový. Repro DR

Speciální význam čínských investic by mohl být jen v tom, že buďto za firmu zaplatí podstatně víc než by dal někdo jiný (proč by to ale dělali? Číňani jsou známí jako velmi tvrdí a dobří obchodníci – mohou k ceně dát určité premium, ale ne moc velké), anebo koupí bez váhání bezcenný šunt, který jim podstrčí Tvrdík (ale takto akvizice neprobíhají).

Budu se opakovat, ale opakování matka moudrosti: nejlepší „investice“ jsou, když stát investuje do vzdělání a do podpory domácích firem, tedy firem s domácími vlastníky. Ale když už se bavíme o „zahraničních investicích“, uvedu příklad:

Do Brna (ale i jinam, brněnské technologické centrum ale nemá v republice konkurenci) přišly zahraniční firmy a ze zelené louky tu zaměstnaly dnes už možná desítky tisíc osob, typicky dobře placených specialistů. V krátké době má do Brna přijít SAP, který bude najímat specialisty v platovém rozmezí 90–120 tisíci korun, tak aspoň hovoří tamtamy.

Toto je investice, neboť tito nově zaměstnaní lidé s vysoce nadprůměrnými platy okamžitě začnou přinášet do ekonomiky státu, tedy do státního rozpočtu extrémně velké peníze na odvodech (konkrétně: je-li hrubá mzda 100 tisíc, stát získává okamžitě 63 tisíc na odvodech, každý měsíc, každý jeden člověk).

Chceme-li počítat dál, můžeme vynásobit odhadem existujících 20 tisíc zaměstnanců s řekněme 50 tisíc měsíčního odvodu krát deset let a máme těch sto miliard: tentokrát skutečného přílivu peněz do státního rozpočtu, nehledě o dlouhé řadě dalších přínosů (získávání vysoké kvalifikace a kdekoli jinde uplatnitelných dovedností, utracení čistého příjmu v místních obchodech, nájmech a podobně – peníze se tedy dále protáčejí v ekonomice a dávají další práci desítkám tisíc lidí). Sto miliard skutečného přínosu do rozpočtu státu. Ne sto miliard „přítoku do České republiky“, které ve skutečnosti skončí někde jinde, pane Zemane.

Přemýšlím a vzpomínám, zda u otevření pobočky zahraničního investora v Brně – kteréhokoli – byl Zeman s rýčem, konvičkou, ve svetru s hvězdami a pruhy. Nebo aspoň Tvrdík. Nemohu si vzpomenout. Pomůže někdo?

A co si myslíte vy? Diskuse (24 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.

Jan Bílek - Husle

To je mazec... Středa, 30.Března 2016, 19:54:30

Díky za pěkný článek
...Mohu Vás poprosit pane Hlavenko o zveřejnění zdroje, ze kterého čerpáte informaci o tom, že většina těchto investic jsou "jen" akvizicemi???

Hezký den, Bílek.

Jd_leto_08

Jiří Dolejš - Praha

není to trochu zaujaté? Čtvrtek, 31.Března 2016, 07:37:51

hodně subjektivní argumentace - čínský kapitál je jako jakýkoliv jiný kapitál. V ČR je FDI cca za 2 biliony korun a v tom činí ČLR zatím jen 0.36% (např. jižní Korea má mnohonásobně víc). těch přislíbených 100 mld navíc učiní z ČLR podílem na FDI zemi jako mnohé jiné - žádné drama.
Pokud neodsuzuji příliv FDI jako takový (opak je pravdou, součástí hospodářské politiky jsou pobídky pro zahraniční investory) tak mne zajímá jen obsah strategických smluv, diverizifikace teritoriální struktury FDI a reinvestice zisků,
Pokud jde o věcné hodnocení, tak čínské investice míří zatím hlavně do akvizic v bankovnictví, dopravy nebo strojírenství. Lépe by bylo budování kapacit na zelené louce a kromě přílivu peněz také nějaké to know how a technologie - to zatím je ve hvězdách

Pavel Kolařík - informatik

Dobré :-) Čtvrtek, 31.Března 2016, 08:32:54

Pan Dolejš: "Lépe by bylo budování kapacit na zelené louce a kromě přílivu peněz také nějaké to know how a technologie - to zatím je ve hvězdách"

Čili na konci svého příspěvku (o čem vlastně?) pan Dolejš plně potvrdil, co se píše v článku.

S tím přínosem know-how je to obzvlášť zábavné. Vždyť o komunistické Číně je všeobecně známo, že know-how naopak krade.

Jd_leto_08

Jiří Dolejš - Praha

ad PK Čtvrtek, 31.Března 2016, 14:45:48

že by bylo lepší zvyšovat přínos FDI tímto způsobem ještě neznamená že ty investice jsou apriori špatné
článek je negativistický k slíbeným zahraničním investicím z ČLR a číší z něj že hlavně proto že jsou čínské
To mám za nevěcné - copak ty 2 biliony investic co již už tady je nebyly namnoze s obdobnými parametry ?
prostě zoufalá snaha že co je čínské je špatné a je k ničemu je obsedantní, ideologická a nevěcná nepostřehl jsem totiž podobnou reakci u FDI z jiných zemí - a že jich tu se sporným přínosem pro ČR bylo
Vykašleme se konečně na kádrování z které země ty peníze jsou (kromě požadavku na jistou územní diverzifikaci) a bavme se o tom jakou strukturu ten balík FDI obecně má a co dává

Martin Profant - Praha 7

Jiřímu Dolejšovi Čtvrtek, 31.Března 2016, 21:45:22

Možná jsem čtenářsky nezpůsobilý, ale ani na druhé přečtení jsem nenašel v článku nic, co by ukazovalo, že autorovi vadí, že jde právě o čínské investice.

Jd_leto_08

Jiří Dolejš - Praha

zkuste ještě jednou Pátek, 1.Dubna 2016, 08:07:52

že by článek s názvem "Čínské investice nestojí ani za..." nebyl o čínských investicích ?
kdyby byl o přílivu zahraničního kapitálu obecně, tak by jak název tak i obsah asi vypadal jinak

P.S. jako odrazový můstek bych pak doporučil např. materiály ČNB o přímých zahraničních investicích

Aleš Morbicer - invalidní důchodce a audiofil, Ostrava

Pátek, 1.Dubna 2016, 08:10:56

Souhlas s článkem.
Co Číňané mají a co přinášejí jsou -- peníze.
Těch mají dost a za ně nakupují už hotové výrobky - firmy, banky, fotbalové kluby...
Doufejme, že je kupují pro jejich další rozvoj.

Martin Profant - Praha 7

Jiřímu Dolejšovi Pátek, 1.Dubna 2016, 19:31:43

ale jistěže je o čínských investicích. Nicméně není o tom, že by autorovi vadily právě čínské investice. Spíše mu vadí velkohubé nafukování jejich významu pro reálný stav české ekonomiky.
Nikoli, co je čínské, je špatné -- ale i to, co je čínské, nemusí být k něčemu.
Pokud jste ovšem jako komunista přesvědčen, že by rozvoj české ekonomiky měl stát v prvé řadě na cizích investicích, jen když mají správný domicil, pak je pro vás tento rozdíl bezvýznamný.

Pavel Kolařík - informatik

Samozřejmě, že musíme kádrovat Sobota, 2.Dubna 2016, 08:54:44

A vzít v úvahu, jak se chová čínské panstvo např. v Africe, kde také provedlo různé akvizice. Jak se chová ke svým novým černým otrokům.

Martin Profant - Praha 7

Pavlovi Kolaříkovi Sobota, 2.Dubna 2016, 18:10:38

a) Otrok je majetek a tudíž s ním má člověk starosti. Proto jsme v civilizovaném světě otroctví zrušili a používáme jiném efektivnější formy vykořisťování. Neměl byste Číňany obviňovat ze zaostalých forem exploatace.
b) Kde se v Africe Číňané chovají k místním jinak než jiní akvizičníci?

Pavel Kolařík - informatik

Martinu Profantovi Sobota, 2.Dubna 2016, 20:05:0

a) Člověka bez jakýchkoliv práv, vydaného někomu na milost a nemilost, je možno označovat jako otroka, aniž by byl formálně nebo "právně" jeho majetkem.

b) Už jsem chtěl hledat odkazy na zprávy o střelbě do dělníků v čínských továrnách v Africe, ale uvědomil jsem si, že byste mi obratem odvětil, že Belgičani nebo někdo jiný dělali v předminulém století totéž. Viďte.

Martin Profant - Praha 7

Pavlovi Kolaříkovi Sobota, 2.Dubna 2016, 21:32:0

Ale no tak, v jakém předminulém století? Zkuste si trochu projít africké dějiny minulých deseti let.

Pavel Kolařík - informatik

Martinu Profantovi Sobota, 2.Dubna 2016, 21:40:44

Aha. Takže občanské války, genocida mezi místními kmeny. Při kterých byly ev. někde poblíž dokonce modré helmy, ale fatálně selhaly, stejně jako ve Srebrenici.

Jistě, ale to nemá nic společného s žádnými "akvizičníky".

Martin Profant - Praha 7

Pavlovi Kolaříkovi Sobota, 2.Dubna 2016, 23:37:21

Opravdu?

Pavel Kolařík - informatik

MartinOVI ProfantOVI Neděle, 3.Dubna 2016, 08:58:26

Čili nemáte co říci.

Pavel Kolařík - informatik

Takže aby to nezapadlo v následujícím šumu Neděle, 3.Dubna 2016, 09:04:12

Odpovídám panu Dolejšovi:

Samozřejmě, že musíme kádrovat. A vzít v úvahu, jak se chová čínské panstvo např. v Africe, kde také provedlo různé akvizice. Jak se chová ke svým novým černým otrokům.

Martin Profant - Praha 7

Mám, ale bylo by to zbytečné Neděle, 3.Dubna 2016, 09:17:41

Ono není tak těžké dát do googlu dvojici "Niger" a "Shell", nebo třeba "coltan" a "Kongo". Pokud nechcete slyšet, je zbytečné mluvit do hluchých uší.
V jednom se ovšem čínští akvizitoři opravdu liší od jiných vykořisťovatelů černého kontinentu. V otevřeně přiznané vazbě ekonomické expanze a zájmu impéria.

Pavel Kolařík - informatik

Vaši aroganci si zkoušejte na někoho jiného Neděle, 3.Dubna 2016, 09:21:46

U mně jste na špatné adrese.

Josef Poláček - Invalidní důchodce a student

Neděle, 3.Dubna 2016, 13:38:33

Pane Profante, pokud mé znalosti sahají, pak bezskrupulóznost čínských investorů (respektive "akvizičníků") skutečně ještě nemálo převyšuje praktiky obvyklé u západních koncernů.

V západním světě se totiž v posledních dobách přece jenom něco alespoň trochu pohnulo, v obecném veřejném mínění; do značné míry díky neúnavnému tlaku nevládních iniciativ a organizací.

Jestliže ještě v šedesátých létech minulého století si mezinárodní koncerny mohly jmenovitě v Africe počínat opravdu víceméně ve stylu dřívějších kolonizátorů, dneska už to tak bez dalšího možné není. V nelítostném konkurenčním boji případná ztráta "imidže" v důsledku nějaké veřejné kampaně o tom, že ten či onen koncern využívá dejme tomu otrocké dětské práce, může mít pro daný subjekt skutečně velmi negativní důsledky.

Zatímco u čínských investorů, jak známo, takováto "omezení" prostě neexistují. Neexistuje kritická veřejnost, jakákoli kontrola etickými hodnotami chybí. A tak je skutečně možno znovu a znovu možno číst o tom, že Čína bez jakýchkoli skrupulí navazuje oficiální lukrativní obchodní svazky, a masivně investuje v afrických státech a regionech, které jsou pod vládou takových diktátorů, že alespoň trochu solidnější západní koncerny se jim vyhýbají, a v každém případě s nimi neuzavírají smlouvy demokratické státy. - V poslední době se jedná především o regiony na východním pobřeží Afriky.

Josef Poláček - Invalidní důchodce a student

Neděle, 3.Dubna 2016, 13:49:2

Nicméně na straně druhé se musím postavit kriticky i vůči úvodnímu textu: to tvrzení, že by všechny ty čínské investice v ČR byly ekonomicky naprosto bezcenné, je přinejmenším velmi jednostranné.

Autor text zjevně vychází z předpokladu, že jedině materiální produkce je reálná ekonomika.

Tak jednoduché to ale opravdu není. Ano, Číňané doposud provádí především akvizice; ale spolu z nimi přicházejí i skutečně nemálo reálné miliardy, a desítky miliard.

Jmenovitě, jak se zdá, hodlají v ČR vybudovat (středo)evropské centrum své finanční přítomnosti v daném regionu. A finančnictví - to se nedá nic dělat, ale jeho substancí jsou právě peníze, a nic než peníze. A ty banky mají svou nepopiratelnou váhu nakonec i pro tu reálnou ekonomiku.

Nelze nic namítat proti snaze kriticky zrelativizovat submisivní zemanovské tirády o jakýchsi "čínských dobrodějích"; ale opravdu není dobré, odpovídat na to zase opačnou jednostranností.

Janmachacek_bw

Honza Macháček - chemik, Neratovice

Kdo dal střílet do dělníků Pondělí, 4.Dubna 2016, 01:52:44

Nejslavnější střelbou do dělníků v Africe se stal masakr horníků z dolu Marikana v Jihoafrické republice, o kterém pojednává film Rehada Desaie „Horníci pod palbou‟.

http://www.csfd.cz/film/365983-hornici-pod-palbou/prehled/

Důl Marikana patří firmě Lonmin.

https://en.wikipedia.org/wiki/Marikana_killings

Lonmin možná zní jako čínské jméno, ale firma je to britská.

https://en.wikipedia.org/wiki/Lonmin

Josef Poláček - Invalidní důchodce a student

Pondělí, 4.Dubna 2016, 14:08:49

Nejsem si zcela jistý, pane Macháčku, zda máme teď na mysli ten samý incident; pokud ano, pak je k celé věci nutno připomenout, že k oné "střelbě do horníků" nedošlo nějak z plezíru bezpečnostního personálu, že by si tím dotyční chtěli nějak ukrátit dlouhou chvíli.

Pokud si na onu záležitost ještě dobře vzpomínám, pak se v oněch dolech chystala stávka - ovšem stávka divoká, byla to jenom malá, zradikalizovaná část osazenstva, která odmítala akceptovat mzdovou dohodu většinových odborů s vedením firmy.

A - co je rozhodující - podle informací které jsou k dispozici tyto radikální skupiny horníků si z prosazení svých argumentů přinesli i zbraně a výbušniny. Poté došlo k incidentu, jehož výsledkem skutečně byla celá řada mrtvých na straně oněch radikálních horníků.

Netroufám si takto z dálky posoudit a rozsoudit, do jaké míry byly požadavky té či oné skupiny legitimní či nikoli; ale opravdu nelze tuto záležitost prezentovat tak, jako by se jednalo o nějaký svévolný masakr jakýchsi novodobých koloniálních pánů. Ta situace byla v každém případě o mnoho složitější.

Martin Profant - Praha 7

A ti mrtví v Nigeru, pane Poláčku, Pondělí, 4.Dubna 2016, 14:28:26

nebyli schopni pochopit rozvojové možnosti, které jim Shell poskytuje?

Ona vždycky existuje verze těch, kteří neviděli jinou možnost než vraždit. Potíž je v tom, že takovou verzi určitě umí vyprávět i Číňané. A že žádná z nich nikoho z těch mrtvých nevzkřísila.

A abychom se vrátili k tomu, proč ten spor o Africe vůbec nastal. Čínští akvizičníci v ČR pravděpodobně nepůjdou dál, než šli jejich "kapitalističtí" (Nemohu napsat západní, protože tu máme docela z hlediska vztahu k zaměstnancům prošvihnuté Korejce.) předchůdci. Proč by to také měli dělat? Nepotřebují to.

Potíž je v akvizicích samotných, k čemu nám jako zemi jsou? Pokud nesdílím zvláštní zálibu Jiřího Dolejše v ekonomických teoriích, které byly za zenitem v době, kdy jsem se je já učil ve škole a on už se možná batolil, rozumný důvod vítat je nevidím.

Dokonce bych podmíněně souhlasil v PK, že má určitý smysl investory kádrovat. Ale je proč na ideologickém základě?

Josef Poláček - Invalidní důchodce a student

Úterý, 5.Dubna 2016, 12:56:4

Nejedná se o Niger, pane Profante, nýbrž o Jihoafrickou republiku.

A zcela výslovně jsem napsal, že se neodvažuji takto z dálky soudit, která ze zúčastněných stran měla na své straně více pravdy.

Šlo jenom o to, poukázat na skutečnost, že ta situace v těch dolech naprosto nebyla natolik černobílá, jak ji zde prezentoval pan Macháček.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.