Ochránci přírody spouští kampaň proti ničení přírody v Jeseníkách

Vědci a ekologové iniciovali kampaň pro záchranu Vřesové studánky v Jeseníkách. V její blízkosti se plánuje stavba turistické chaty, iniciuje ji šumperský podnikatel. Stavěním by se zdevastovala okolní příroda a také meditační povaha místa.

(jj)

02.03.2016 09:46

N38tuf6o

Stavba by měla začít na podzim a trvat tři roky. Po tuto dobu se bude na místě pohybovat těžká technika, která podle ochránců přírody zničí stávající cesty. Foto mab.kav.cas.cz

Příroda okolo Vřesové studánky na Červené hoře nedaleko Červenohorského sedla v Jeseníkách je podle ochránců přírody v ohrožení. Na jejím místě chce investor na podzim postavit komerční turistickou chatu a kapli. Odborníci, ochránci přírody a ekologové z Hnutí DUHA proto spustili kampaň za ochranu této evropsky významné lokality.

Stavba chaty by měla na místo zásadní dopad. „Jsem přesvědčen, že komercionalizace tohoto místa nejen nenávratně poškodí zdejší přírodu i kvalitu krajinného rázu,“ řekl Ladislav Miko z Generálního ředitelství pro životní prostředí Evropské unie. Stavba by měla začít na podzim a trvat tři roky. Po tuto dobu se bude na místě pohybovat těžká technika, která podle ochránců přírody zničí stávající cesty. Může dojít také k čerpání vody přímo ze studánky a k jejímu znečištění odpadovými splašky.

„Hnutí DUHA Olomouc ve spolupráci s dalšími organizacemi spouští veřejnou kampaň s cílem získat širokou podporu pro záchranu této lokality před zbytečnou zástavbou a před zničením tohoto místa,“ sdělil organizátor kampaně Jiří Beneš. Nepovolení výstavby podporují vědci z olomouckých, ostravských i brněnských univerzit, a také jeseničtí, prostějovští a šumperští ochránci přírody.

„Příroda na Vřesové studánce a v okolí je evropsky mimořádná a má i svůj jedinečný duchovní rozměr. Příroda sama je zde chrámem,“ vysvětlil Deníku Referendum předseda Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík. Téměř meditační pojetí místa potvrzuje také Ladislav Miko: „Vírou motivovaný zájem o krásné a duchovně významné místo by neměl být zneužíván pro podnikatelské záměry.“

Vědci a ochránci přírody chtějí společnými silami zabránit komercionalizaci místa. Přispět k záchraně Vřesové studánky přitom může každý. „Součástí kampaně jsou nové webové stránky zachranmevresovoustudanku.cz, ze kterých může veřejnost odesílat své žádosti odpovědným úředníkům a církevním představitelům,“ doplnil Beneš.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.