Obama zvolil v otázce regulace zbraní novou strategii, shodují se pozorovatelé
Gaby KhazalováOpatření představená prezidentem USA minulý týden jsou podle znalců mírná, přesto by stávajícím Kongresem neprošla. Obama je proto chce prosadit formou nařízení a zároveň připravit půdu, aby mohl zásadnější reformu provést jeho nástupce.
Světová média plnily od úterý 5. ledna snímky Baracka Obamy v slzách, podle pozorovatelů však jeho emotivní projev o nutnosti zpřísnit kontrolu zbraní přináší i jiný, daleko zajímavější aspekt věci: kombinaci relativní mírnosti navrhovaných opatření s výraznou snahou přimět voliče věnovat tématu zvýšenou pozornost, a připravit tak půdu pro další úsilí demokratů.
Oficiálním účelem Obamova úterního vystoupení bylo představit sadu nových regulací, z nichž nejvíce diskutovanou je návrh na rozšíření bezpečnostních prověrek při prodeji zbraní tak, aby si pistoli, pušku či brokovnici nemohl koupit tak snadno člověk s kriminální minulosti nebo psychicky narušený jedinec. Nutné regulace chce přitom prezident prosadit pomocí takzvaného prezidentského (exekutivního) nařízení — ústavně dané pravomoci, která umožňuje hlavě Spojených států obejít Kongres.
Komentátoři se ale shodují, že projev nakonec sloužil spíše jako politický apel do budoucna. Obama v něm připomenul oběti masakrů a vražd způsobených střelnými zbraněmi a zdůraznil, že zpřísnění kontroly prodeje zbraní je otázkou „zdravého rozumu“.
Současná administrativa se o změnu legislativy pokusila naposledy před třemi lety po masakru na základní škole v Newtonu, narazila ale právě na Kongres ovládaný už tehdy republikány a vliv lobbistické Asociace držitelů zbraní (NRA). Obamův aktuální plán je dle pozorovatelů mírnější.
Kromě prověrek chce prezident také posílit kapacity FBI, která má dodržování zákonů vymáhat, usnadnit předávání informací mezi různými policejními orgány a navýšit dotaci sociálním službám pro mentálně postižené. K některým z těchto kroků už nicméně Obama souhlas Kongresu potřebuje, neboť se týkají změn ve federálním rozpočtu.