Novozélanďané začali hlasovat o nové vlajce

V první fázi mohou lidé přidělovat preference pěti různým návrhům. V druhé pak budou rozhodovat, zda přijmout ten nejoblíbenější z nich, nebo si ponechat stávající vlajku.

(pjed)

20.11.2015 12:05

Občané Nového Zélandu mohou od pátku 20. listopadu hlasovat o podobě nové státní vlajky. V první fázi tak činí poštou – do 11. prosince mají odeslat formulář, v němž podle preferencí seřadí pět nabízených návrhů. V březnu příštího roku se pak odehraje druhá fáze – celostátní referendum, ve kterém bude možné hlasovat buďto pro návrh, jenž vyjde z aktuální poštovní fáze jako nejoblíbenější, nebo pro zachování dosavadní vlajky.

„Všech pět návrhů alternativních vlajek teď visí na náměstí ve Wellingtonu, aby si je lidé mohli dobře prohlédnout. Největší podporu má nyní v průzkumech konzervativní varianta s kapradinou a souhvězdím Jižní kříž ve stejných barvách jako dosavadní vlajka. Vůbec největší skupina Novozélanďanů si ovšem přeje prozatím vlajku neměnit,“ hlásil do pátečního vysílání zpravodaj BBC.

Čtyři z návrhů, jimž nyní dávají Novozélanďané preference, vybrala zvláštní komise letos v září z ohromného množství variant, které jí lidé naposílali v dřívějších měsících. Podle agenturních zpráv zkoumali komisaři celkem 10 292 různých návrhů. Některé se do konečného výběru nedostaly jen těsně, jiné byly vyřazeny hned. Několik zvláště bizarních pak kolovalo s velkým ohlasem po internetu.

Pátý z aktuálních návrhů zvaný Red Peak, to značí vlajku s motivem, jenž připomíná kopec nebo štít, prosadila do aktuálního výběru dodatečně mohutná občanská kampaň, v jejímž důsledku museli poslanci změnit i jeden ze souvisejících zákonů.

Novozélandští politikové a veřejnost debatují o změně vlajky už několik let. Hlasování mělo a má své odpůrce. Nakonec se ale zvítězil názor, že tábor kritizující stávající vlajku jako zastaralou, koloniální, nevýraznou a splývající s australskou má natolik pádné argumenty, že je záhodno volbu zorganizovat.


Další informace:
BBC News New Zealand begins voting in flag referendum
The Guardian New Zealand's new flag: final four designs announced
The Guardian New Zealand's flag referendum: fifth option to be added after public pressure
Govt.nz The NZ flag — your chance to decide


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.