Grüss Gott!

Petr Dimun

Seriál letních pohlednic pokračuje fejetonem z pera Petra Dimuna. Tentokrát se vypravíme k našim sousedům do bavorského Berchtesgadenska. Snad jeho jedinou kaňkou je, že si ho oblíbil Adolf Hitler.

To místo má několik zásadních plus. Je to jakási výkladní skříň Bavorska. Těžko ten kousek země k něčemu v Čechách připodobnit, ale kdyby to tu obsadili Češi, nazvali by to zcela jistě Českým rájem. Bavoři jsou tu tak nějak bavorštější, alpské louky tu voní o hodně víc, než jinde a hory jsou tu tak akorát vysoké a protkané stezkami, které vám umožňují za den obejít několik almů i horských chat najednou.

Jedna z chat má roztomilou zvláštnost, vede skrze ni totiž hranice mezi Rakouskem a Německem, a když ještě nebylo euro, v německé polovině hospody se platilo německou markou, v té druhé pak rakouským šilinkem. Mám tuhle chatu rád i proto, že ji mám spojenou s osobní příhodou, kdy jsem se sám vydal na poměrně náročný vysokohorský výšlap. Nechal jsem si cestu podrobně popsat zkušeným hoteliérem, mimochodem rodákem z Brna, který sem emigroval v devětaosmdesátém, protože jak on sám říká „ještě jsem to chtěl stihnout, než to padne“, a který dodnes mluví nádhernou brněnštinou.

×
Diskuse
PH
August 10, 2015 v 12.43
Jak se zdraví?
Byli jsme s otcem 13.12.1989 v Salzburgu, my poprvé, on po 44 letech (po totálním nasazení na železnici). Sedíce v u sekretářky přednosty žel. stanice, s nímž chtěl otec domluvit pozdější pobyt v žel. ubytovně (což se mu poté podařilo a s matkou tam pak strávili v létě příjemný týden), nás překvapila paní, která vešla s pozdravem "Heil Hitler. "
I bylo nám později vysvětleno, že v Salzburgu, na rozhraní rakouských a německých drah, není neobvyklé, že Němci z Berchtesgadenska takto zdraví. Bohužel mě tehdy nenapadlo se zeptat přímo té paní.
To však vůbec nic nemění na mém dojmu z krás krajiny i charakteru lidí, jež vnímám ve shodě s autorem článku i já.