Pernes potvrzen ve funkci

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů Pernese potvrdila poměrem 4:3. Funkce se ujme na apríla.

Patrik Eichler

02.03.2010 19:13

Sustrova

Petruška Šustrová sděluje novinářům, že Rada ÚSTR přece jen odhlasovala Pernese. Foto Patrik Eichler

Po tříhodinovém jednání Rady Ústavu pro studium totalitních režimů předstoupili před novináře členové Rady Petruška Šustrová a její místopředseda Patrik Benda. Potvrdili, že Rada v poměru čtyři ku třem odmítla návrh na opakování výběrového řízení.

„Na jednání Rady byl podán návrh na nové výběrové řízení, který byl většinou Rady zamítnut. Pan Žáček dal na minulém jednání abdikaci k 31. březnu, takže do té doby je ředitelem Ústavu a od prvního dubna byl na minulém zasedání ředitelem Ústavu zvolen pan Pernes,“ uvedla Petruška Šustrová s tím, že hlasování interpretuje tak, že rozhodnutí o volbě, které padlo na minulém jednání, není důvod měnit.

Patrik Benda de facto stejnými slovy potvrdil, že návrh na vypsání výběrového řízení byl zamítnut a že nové výběrové řízení „zřejmě nebude“.

Kromě budoucnosti designovaného ředitele ÚSTR Jiřího Pernese jednala Rada i o své běžně agendě (schválila např. závěrečný účet ÚSTR za uplynulý rok). Část Rady, tvořená zástupci Konfederace politických vězňů (Naděžda Kavalírová, Čestmír Čejka) a ODS (Patrik Benda), prosadila nové jednání o řediteli poté, co se v minulém týdnu začalo v médiích psát a hovořit o tom, že Jiří Pernes před listopadem 1989 navštěvoval kurzy Večerní univerzity marxismu-leninismu a byl evidován jako kandidát tajné spolupráce Státní bezpečnosti.

Jiří Pernes byl čtyřmi ze sedmi hlasů zvolen ředitelem ÚSTR letos 17. února. Odborně se specializuje na dějiny socialistické diktatury v Československu, zejména v padesátých letech, a je vedoucím brněnské pobočky Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Na Večerní univerzitě marxismu-leninismu studoval koncem osmdesátých let v době, kdy byl ředitelem Historického muzea ve Slavkově u Brna.

Členové Rady ÚSTR se před jednáním ve svých postojích lišili. Její místopředseda Patrik Benda nebo předsedkyně Naděžda Kavalírová se vyslovovali pro nové výběrové řízení. V jasné opozici proti nim stáli novinářka Petruška Šustrová a děkan Filozofické fakulty UK v Praze Michal Stehlík. Vzhledem k tomu, jakým způsobem probíhala předchozí jednání Rady, bylo jasné, že rozhodnutí bude stát na rektorovi brněnské Masarykovy univerzity Petru Fialovi. Posledním členem Rady je bývalý senátor za KDU-ČSL Jan Zahradníček.

Přestože první členy Rady volil Senát PČR s většinou ODS, je takřka od počátku situace v Radě polarizována. Nyní o jeden hlas převažují odpůrci Žáčkovy politiky v čele ÚSTR. Sedm členů Rady je voleno Senátem na nejvýše dvě po sobě jdoucí pětiletá volební období, takže je jen málo pravděpodobné, že by se situace v Radě výrazněji proměnila dříve než za dva a půl roku.

Webové stránky ÚSTR informují, že na podporu Pavla Žáčka se vyslovili i účastníci Ústavem organizované mezinárodní konference Zločiny komunistických režimů, která se v Praze konala 24. až 26. února. Ti vyjádřili „vážné znepokojení nad nedávnými událostmi v České republice a v Rumunsku, které oslabují instituce věnující se vyšetřování a odhalování zločinů komunismu“. Od účastníků konference, která se přinejmenším implicitně hlásila ke sjednocování antikomunistických formací ve střední a východní Evropě, bylo ale prohlášení tohoto typu možné očekávat.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.