Dnešní jednání rady totalitního ústavu rozhodne o řediteli

Příznivci bývalého ředitele Pavla Žáčka v Radě Ústavu pro studium totalitních režimů chtějí výběr zopakovat. Děkan FF UK a radní Michal Stehlík ale říká, že se rozhodovalo na základě koncepce, nikoli minulosti uchazeče.

(dar)

02.03.2010 09:39

283589_mediafax_tomas_tkacik

Oba ředitelé ÚSTRu – Pavel Žáček i Jiří Pernes již stačili vzbudit velké kontroverze. Foto Tomáš Tkáčik, Mediafax

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů dnes znovu projedná volbu Jiřího Pernese novým ředitelem ústavu. Pernese zvolila rada nejtěsnějším poměrem hlasů jako protikandidáta bývalého ředitele Pavla Žáčka, jenž byl často obviňován z příliš ideologického vedení instituce.

Krátce po Pernesově jmenování se však v médiích objevily informace, že historik v minulosti studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu (VUML) a byl veden jako kandidát na spolupráci se Státní bezpečností.

Pernes jakoukoli vinu popírá. Upozorňuje na fakt, že VUML se před listopadem 1989 studoval běžně a pokud chtěl zůstat v pozici ředitele slavkovského muzea, neměl na vybranou. Zároveň Pernes zdůraznil, že nikdy se Státní bezpečností nespolupracoval. „Já mám svědomí čisté, dostal jsem se tam z toho důvodu do té evidence, že mi tajná policie nabídla spolupráci a já jsem ji odmítl," uvedl Jiří Pernes v České televizi.

Radní se v názorech na svůj následující postup liší. Místopředseda rady Patrik Benda nebo předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová si umí představit i nové výběrové řízení.

Naopak další radní a děkan filozofické fakulty Michal Stehlík považuje podobné úvahy za zbytečné. „VUML je jeho vlastní utrpení, že se tak kdysi rozhodl, nehodlám ho soudit ani kádrovat. Rozhodl jsem se pro něj kvůli jeho koncepci. Žáček taky nepřiznal, že byl funkcionář SSM,“ řekl serveru Týden.cz Stehlík. V podobném duchu jako Stehlík se před několika dny vyjádřila i radní Petruška Šustrová.

Spíše než studium VUMLu vytýká Stehlík Pernesovi fakt, že radu o své minulosti dostatečně neinformoval. Dnešní rozhodnutí rady prý nelze dopředu odhadnout. „Není možné říct, jaký bude závěr. Je nás sedm členů. Ale nelze se ani k volbě nevrátit na základě informací, které máme," uvedl Stehlík.

Další informace:
Tyden.cz Tajnosti šéfa ústavu totality Pernese budou řešit radní
Ct24.cz Ústav pro studium totalitních režimů znovu řeší konkurz


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Jk_referendum

Jan Kopecký - sociolog, Wien

Úterý, 2.Března 2010, 12:47:9

Nebylo by, vzhledem ke koncepci, zaměření, profesionálním kvalitám a dosavadní produkci ústavu nejvhodnější udělat ředitelem zkušeného příslušníka Státní bezpečnosti? Alespoň by pak nebylo o čem se hloupě dohadovat.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.