Podnět ke GIBS a městskému státnímu zastupitelství
Redakce DRSedmdesát osobností veřejného života požaduje vyšetření role dvou policejních agentů v policejní akci Fénix. Zveřejňujeme prohlášení adresované městskému státnítnímu zastupitelství a Generální inspekci bezpečnostních sborů.
V silně medializované policejní akci Fénix bylo zadrženo jedenáct lidí, a to za nasazení obrovského množství sil i techniky. Tři z nich jsou nyní stíháni s velmi závažnými obviněními, mezi kterými se objevuje i teroristický útok.
Policie veřejně avizovala odhalení rozsáhlé teroristické sítě. Dostupné informace ale zatím navozují pochybnosti nejen o policejních odhaleních, ale také o způsobu policejní práce. Podle všeho se zdá, že policie v tomto případě - tak jako to udělala vícekrát v minulosti — účelově propojila více nesouvisejících kauz.
Údajný útok na nákladní vlak, který by snad skutečně ospravedlňoval tak závažná obvinění, byl podle tvrzení policie pouze plánován, a to malou, několikačlennou skupinou, která byla od podzimu 2014 — tedy přesně od doby, kdy se v ní měl začít připravovat údajný útok na vlak — infiltrována dvěma policejními agenty.
Právě na jejich svědectví má přitom být vystavěno obvinění. Taková situace nás staví před otázky, zda údajné trestné činy nebyly provokované, jakou roli hráli v jejich iniciování a přípravě policejní agenti v tak malé skupině, kde tvořili početně velmi významnou část, jakou ochranu mají občané ČR proti těmto formám policejní práce a nakolik jsou tyto v minulosti zdiskreditované metody v demokratickém právním státě přípustné.
Z prozatím dostupných informací cítíme znepokojení nad policejními operacemi, při nichž nelze odlišit pachatele od vyšetřovatele, nad bombastickými akcemi, u nichž nevíme, zda neodkrývají výsledky provokace, nad podezřeními, že se policie aktivně snaží provokovat trestnou činnost.
Proto požadujeme nezávislé prošetření toho, jaká byla role policejní provokace v dané kauze, ze strany Generální inspekce bezpečnostních sborů a dozorujícího státního zastupitelství. Bez takového prošetření můžeme jen těžko důvěřovat výsledkům vyšetřování v tak závažné kauze, naopak to vnucuje závažná podezření, která nejsou slučitelná s fungováním policie v demokratickém právním státě.
Hynek Alt (výtvarný umělec)
Vasil Artamonov (výtvarný umělec)
Zbyněk Baladrán (výtvarný umělec)
Pavel Barša (politolog)
Ivan Bartoš (informatik, bývalý předseda České pirátské strany)
Anežka Bartlová (teoretička umění)
Milena Bartlová (teoretička a historička umění)
Petr A. Bílek (literární vědec)
Vjera Borozan (historička umění)
Adam Borzič (básník, šéfredaktor Tvaru)
Ondřej Buddeus (překladatel a spisovatel)
Ondřej Císař (sociolog)
Aleš Čermák (výtvarný umělec)
Jiří David (výtvarný umělec)
František Dryje (básník, šéfredaktor revue Analogon)
Palo Fabuš (redaktor časopisu Umělec)
LP Fish (šéfredaktor časopisu Živel)
Michal Hauser (filozof)
Agáta Hauserová (pěvkyně)
http://www.evropsky-rozhled.eu/anarchiste-pry-chystali-teroristicky-utok-na-vlak-v-mistech-kde-vlaky-nejezdi/