Ekologové plánují protesty proti prolomení územních limitů těžby uhlí
Radek KubalaSobotkova vláda odložila rozhodnutí o prolomení územních limitů těžby uhlí na severu Čech. Ekologické organizace proto budou začátkem června protestovat za zachování územních limitů a za postupné snižování závislosti na fosilních palivech.
Aktualizace Státní energetické koncepce, kterou — jak jsme již informovali — v pondělí schválila vláda Bohuslava Sobotky, neřeší otázku prolomení limitů těžby. Ekologické organizace se proto rozhodly uspořádat protestní akce na několika místech republiky, plánovány jsou na 11. června. Akci koordinuje iniciativa Limity jsme my, která je složená z několika ekologických organizací, společně se starosty obcí dotčených případným prolomením limitů těžby uhlí a skupinou senátorů.
„Má jít o největší letošní veřejnou akci proti těžbě uhlí. Spustili jsme web limityjsmemy.cz, kde vyzýváme lidi z celé republiky, aby 11. června zorganizovali protestní akci ve svém městě. Jde o neobvyklý formát takzvané distribuované akce, která má demonstrovat veřejnou podporu požadavkům zachování limitů a postupného útlumu těžby uhlí v severních Čechách,“ uvedli v tiskové zprávě organizátoři akce.
Výzvu podpořili například starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt, starostka Litvínova Kamila Bláhová, či senátoři a senátorky Eliška Wagnerová, Libor Michálek, Václav Hampl či Václav Láska. „Odložením rozhodnutí o prolomení těžebních limitů jde pan ministr účelově na ruku těžařům, a proto je tak důležité vyjádřit jasný nesouhlas s prolomením limitů. Pevně doufám, že nás v den protestů sejde co nejvíce,” řekl senátor Václav Láska.
K protestům se zatím připojilo pět měst, konkrétně Brno, Znojmo, Praha, Liberec a Litvínov. „Je potřeba se aktivně zapojovat do akcí, které dají vládě jednoznačně najevo naše názory. Limity jsme i my v Litvínově,“ uvedla starostka Litvínova Kamila Bláhová. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD se již dříve vyjádřil, že by v případě zachování limitů došlo k negativním dopadům na ekonomiku kraje.
„Zejména by se jednalo o významný nárůst nezaměstnanosti v sociálně ohroženém regionu. Rovněž by takové rozhodnutí znamenalo pokles příjmů do státního rozpočtu a rozpočtu obcí, nedostatek uhlí pro teplárny už od roku 2024 a možný nedostatek peněz na rekultivační práce souvisejících s ukončením těžby," prohlásil ministr Mládek.