OSA šikanuje folklorní soubory. Zjednejte nápravu, vyzývají Piráti ministra kultury

Podle zjištění Pirátů vybírá OSA poplatky za údajná autorská práva na lidové písničky, které jsou ze své podstaty zdarma, neboť se dotvářely po generace. Piráti vyzvali ministra kultury, aby se zasadil o urychlenou reformu autorského zákona.

(vd)

30.03.2015 21:53

Pirati

Piráti: český a moravský národní folklór představuje kulturní bohatství nevyčíslitelné hodnoty. Foto pirati.cz

Obchodní model Ochranného svazu autorského (OSA) zasahuje už i folklorní soubory. Organizace se na ně aktivně obrací a hodlá prý vybírat poplatky z jejich vystoupení, ačkoliv prokazatelně hrají písně lidové, kde autor, jehož by OSA údajně zastupovala, neexistuje.

Postup kritizují Piráti, podle nich je naprosto „za hranou“. Jejich druhá místopředsedkyně Dominika Michailidu proto vyzvala v otevřeném dopise ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL, aby se zasadil o nápravu.

„Autorský zákon je ve Vaší gesci a je třeba ho urychleně reformovat, což však procesně představuje příliš zdlouhavý průběh. Vydejte proto urychleně prováděcí vyhlášku, která by OSA znemožnila jeho svévolné absurdní výklady a současnou šikanu folklórních souborů,“ uvedla Michailidu.

„Nejste-li toho schopen, pak se jako ministr nedokážete o svěřený resort dostatečně postarat a zvažte, zda pro výkon své funkce máte krom politického mandátu i skutečné odpovídající předpoklady,“ dodala.

Piráti jsou podle ní šokováni způsobem, jakým se OSA snaží národní kulturní bohatství zprivatizovat: „Toto samozvané občanské sdružení nestydatě začalo vybírat likvidační poplatky za údajná autorská práva na lidové písničky, které jsou ze své podstaty zdarma, neboť se měnily a dotvářely po mnoho generací. Stejně tak jejich interpretační podoba a pohybové vyjádření tancem.“

Podle Michailidu je veřejnost již zvyklá na to, že OSA dlouhodobě aktivně škodí národní kultuře, avšak situace, kdy si folklórní soubory musí shánět sponzory, aby za ně zaplatili výpalné, už podle ní vyžadují adekvátní reakci.

„Pane ministře, stojíte v čele resortu, který má chránit kulturu našeho národa, která se svobodně rozvíjela a šířila po staletí. Kulturu, bez které by nebylo národního obrození a znovuobjevení češtiny. Vyzýváme Vás k jasné akci,“ zdůraznila druhá místopředsedkyně Pirátů v otevřeném dopise.

Připomněla také, že český a moravský národní folklór představuje kulturní bohatství nevyčíslitelné hodnoty. „Jsme hrdí na to, že se stále najde dostatek lidí ochotných věnovat se mu ve volném čase a udržovat tradiční národní kulturu živou. Lidová píseň a tanec jsou ze své podstaty společným vlastnictvím národa, společným vlastnictvím s přesahem mnoha generací,“ vysvětlila.

Bývalý předseda Pirátů Ivan Bartoš pak tvrdí, že se situací hodlá strana systematicky zabývat. „A nebojíme se i případné soudní cesty, podobně jako postupujeme v kauze dle našeho názoru nezákonného výběru poplatků z médií při prodeji podnikatelským subjektům,“ uvedl Bartoš.

Městský soud v Praze na konci února rozhodl, že OSA nemusí Pirátům vracet autorský poplatek za prázdná média. Piráti hodlají ve sporu pokračovat u Ústavního soudu. Piráti média dovezli a rozdali právnickým osobám spolu s kolekcí svobodné hudby. Poplatek OSA sice zaplatili, pak ale Svaz žalovali o jeho vrácení z důvodu neoprávněného obohacení.

Opírají se přitom o rozsudek Evropského soudu z roku 2010, který říká, že firmy dovážející prázdná média za účelem prodeje jiným právnickým osobám nemají z nosičů platit autorský poplatek. Evropskému právu podle soudu odporuje, že je poplatek vybírán bez ohledu na jejich následné využití.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.