Umělci vystupující proti OSA oslaví v úterý výročí

Svaz nezávislých autorů vznikl v roce 2004 jako sebeobrana nezávislých umělců před ataky kolektivních správců autorských práv. Popotahování za jejich údajné porušování bylo tehdy součástí širšího tažení proti rozličným hudebním akcím.

(vd)

27.01.2015 10:57

Ivan_barto_

Aktivity svazu podpořila v letošním roce i Česká pirátská strana. Foto Petr Studničný

Svaz nezávislých autorů (SNA) slaví desetileté výročí, vznikl v roce 2004 jako sebeobrana nezávislých umělců před ataky kolektivních správců autorských práv (OSA a dalších). V úterý si jeho členové toto výročí připomenou v pražském klubu Cross. Na programu jsou vystoupení DJ´s, autorská čtení a ve spolupráci s občanským sdružením Iuridicum Remedium i přednáška o licencích Creative Commons 4.0.

Vznik svazu byl reakcí na popotahování za údajné porušování autorských práv, jež bylo součástí širšího tažení proti rozličným hudebním akcím. „Právě v roce 2004 vzrůstal represivní přístup policie proti každoroční největší akci freetekno komunity Czechtek, současně gradovala kampaň českých úřadů i politických aktérů proti této hudební subkultuře,“ uvedl svaz v tiskovém prohlášení s tím, že vznik SNA byl jednou z reakcí na tento institucionální tlak. Podstatná část členů SNA se pak rekrutovala právě z této subkultury.

„Těší nás, že stále existují autoři, pro které je hlavní především svobodná tvorba a byznys je až na druhém nebo třetím místě. Díky tomu se může rozvíjet myšlenka vycházející z freetekno subkultury,“ uvádí k výročí organizace předsedkyně Tereza Turková. „Výročí deseti let je pro nás také výzvou a impulsem pro nové aktivity, které budeme probírat se členy na setkání v polovině února letošního roku. První úkolem bude spustit nový komunitní web,“ dodává.

Členství ve svazu je zdarma, členství u autora jasně vymezuje, že nechce být zastupován kolektivním správcem autorských práv. V případě, že hraje pouze vlastní tvorbu, za něj nemusí pořadatel platit žádné poplatky ani vyplňovat ohlášky. Svaz proto sdružuje i pořadatele akcí či majitelé podniků, ve kterých se konají kulturní akce a kteří preferují volnou dohodu s umělci bez prostředníků a třetích stran.

Aktivity svazu podpořila v letošním roce i Česká pirátská strana. Z participativního rozpočtu financovala tisk propagačního materiálu s přihláškou pro nové členy svazu. „Členem SNA jsem od jeho počátků, kdy jsme museli řešit výpalné vymahačům OSA i na nekomerčních akcích (DIY), kde se prokazatelně hudba zastupovaných umělců neprodukuje. Členství v SNA je jasný vzkaz podobným státem garantovaným monopolům na kulturu: Nás nezastupujete! Jsem rád, že Piráti mohli tuto aktivitu podpořit,“ uvedl expředseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

SNA poskytlo v prvních letech účinnou obranu několika desítkám autorů a přinutilo vymahače kolektivních správců ustoupit. V následujících letech byl jedním z iniciátorů zavedení licencí Creative Commons do českého právního řádu. V roce 2009 se prostřednictvím přípravného výboru podílelo na vzniku České pirátské strany.

„Bitva o autorská práva však pokračuje, stále se vyskytují případy, kdy se zástupci správců pokoušejí pod různými záminkami vybrat své výpalné i za nezastupované autory. I tyto neustávající pokusy ukazují, že existence SNA má stále svůj smysl,“ konstatuje předsedkyně Tereza Turková.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.