Řecko a eurozóna se dohodly na rámci „malé“ dohody, obsah má dostat v týdnu

Pravidla, dle nichž bude Řecko fungovat v následujících čtyřech měsících, vzejdou nakonec z kompromisu – řecká levicová vláda kývla na prodloužení platnosti dosavadního režimu, cestu k požadovaným cílům si ale bude volit sama. První reformy má představit v pondělí.

(pjed)

21.02.2015 22:29

A4

Symbol společné měny svítí před polopotemnělým sídlem ECB ve Frankfurtu. Foto Stephanie Jonesová, flickr.com

Řecko a eurozóna se dohodly na rámci „malé“ dohody – pravidel, dle kterých bude země fungovat do konce letošního června. Stalo se tak v pátek večer. Ministři financí eurozóny nakonec neschválili původní řecký návrh, tedy vznik úplně nového přemosťovacího programu, ale pozdější kompromis – prodloužení platnosti dosavadního režimu podmínek, jež doprovázely velkou záchrannou půjčku z roku 2012, avšak s tím, že Řecko samo bude navrhovat úsporné, správní a fiskální reformy.

Jednotlivá opatření tedy již nebudou Řecku oktrojována z vnější tzv. trojkou – Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou (ECB) a Mezinárodním měnovým fondem. Řecké návrhy budou jen podléhat jejímu schválení.

„Malá“ dohoda má nové řecké vládě poskytnout čtyřměsíční prostor na přípravu a vyjednání „velké“ dohody – režimu, v němž bude Řecko fungovat v dalších několika letech, a způsobu, jak dále naložit s enormním řeckým dluhem. Nyní dostane země od trojky na konci února vyplacenou poslední část půjčky z roku 2012, kterou potřebuje na březnovou splátku dluhu zpět Mezinárodnímu měnovému fondu, a ECB bude i nadále chránit řecké banky.

„Získali jsme čas,“ řekl v sobotu k výsledku pátečního jednání Gabriel Sakellaridis, mluvčí řecké vlády

Obsah dohody
První sadu reforem, jež mají naplnit rámec „malé“ dohody, slíbila řecká reprezentace předložit v pondělí. Proces jejího schvalování začne den poté. Nejpozději do týdne by tak měla „malá“ dohoda získat vedle rámce i obsah.

Trojka bude pak v dubnu provádět jeho revizi. Na konci dubna má proběhnout další jednání o nápravě případných nedostatků.

Ohledně konkrétních parametrů budoucích reforem se zatím ví, že Řekové budou chtít snížit předepsanou výši primárního rozpočtového přebytku na 1,5 procenta. Navrhnout mají též administrativní reformu a nová protikorupční opatření. Podrobnosti dalších opatření nejsou doposud známy.

Řecká vláda měla původně čas na uzavření „malé“ dohody až do první poloviny března, kdy by začala akutně pociťovat edostatek prostředků. V posledních dnech však začali řečtí občané masivně vybírat svoje úspory z bank, což podle většiny pozorovatelů jednání výrazně urychlilo.


Další informace:
The New Athenian Greeks reach compromise with Eurogroup
eKathimerini 'We won the battle, not the war,' says Greek prime minister
The Guardian Alexis Tsipras: Greece has won a battle but the real difficulties lie ahead
BBC News Greek debt deal: PM Alexis Tsipras warns of 'difficulties'
BBC News Greece saved from disaster - for two days


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.