Špátovy filmy se vydávají mezi lid

Dokumentární film se nadlouho ocitl na okraji zájmu. Ani dnes nestačí vydat DVD či pustit film do kin. Vydání restaurovaných filmů Jana Špáty na 4 DVD ukazuje, kudy možná vede cesta distribuce.

(ib)

30.11.2009 04:00

Spata

Dokumentarista Jan Špáta zaznamenává takzvanou skutečnost.

Po souhrnném vydání filmového díla režiséra Karla Vachka na DVD v produkci Radima Procházky se na tuzemském kulturním trhu objevil další počin zaměřený na český dokumentární film, tentokrát v co nejkomplexnějším pojetí. Producentská společnost Verbascum vydala čtyřdílné DVD s restaurovaným dílem nejznámějšího českého dokumentaristy Jana Špáty. Nezůstala však jen u toho. Součástí projektu jsou i projekce Špátových filmů ve vybraných kinech po celé ČR, webové stránky s kompletními informacemi o filmech, detailní biografií autora a s programy kinoprojekcí.

Tento týden se značná část vydané restaurované Špátovy filmografie bude prezentovat hned na dvou filmových akcích. První z nich je Seminář britského filmu v Uherském Hradišti od 3. do 6. prosince, kde se výběr Špátových filmů bude promítat v sekci Česká stopa. Rozsáhlejší část díla je pak možné zhlédnout v rámci festivalu Nadotek v Ústí nad Orlicí, kde budou vybrané „Restaurované filmy Jana Špáty“ promítnuty ve třech blocích od pátku 6. prosince do soboty 7. prosince.

V programu jsou zastoupeny tyto filmy: Atletické variace (1982), Hallo Satchmo (1965), Respice Finem (1967), GEN – Jan Špáta (1994), Mezi světlem a tmou (1990), Jdi za štěstím (1979), Lidé z hor (1968), 777 vteřin v Československu (1992) a Největší přání II. (1990).

Jméno Jana Špáty uniklo málokterému Čechovi, přesto mnoho jeho dokumentárních filmů dodnes zůstalo všeobecně neznámých a nesnadno přístupných. Dílem je to dáno i rozměrem jeho díla. Režisér a kameraman Špáta za 34 let režijní práce natočil 107 autorských filmů, za něž obdržel přes 60 cen na festivalech doma i v zahraničí. Jako kameraman nejvíce spolupracoval s režisérem Evaldem Schormem a jejich symbióza Špátu přivedla k touze po samostatné režii. V roce 1968 získal ocenění ministra kultury za vynikající tvůrčí přínos do moderní dokumentární kinematografie. V letech 1991–2005 přednášel na katedře dokumentární tvorby pražské FAMU. V roce 2002 byl na této škole jmenován profesorem a získal státní vyznamenání od prezidenta Václava Havla.

Mezi jeho nejúspěšnější autorské filmy patří Největší přání z roku 1964, který byl jeho prvním režijním počinem. Spolu s následujícím snímkem s názvem Respice finem z roku 1965 získal nejvyšší pocty na domácích i zahraničních festivalech.

Stránky projektu Restaurovaných filmů Jana Špáty: http://www.cfn.cz/janspata
Stránky festivalu Nadotek v Ústí nad Orlicí http://www.nadotek.cz
Exkluzivní 4 DVD „Restaurovaných filmů Jana Špáty“ distribuuje Indies MG, lze elektronicky objednat na adrese http://www.indiesmg.cz za cenu 587,- Kč


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.