V Uruguayi povládne opět levice, Mujicu střídá Vázquez

Po takzvaně nejchudším prezidentovi na světě bude třímilionové zemi vládnout jeho kolega z pokrokářské koalice. José Mujica i Tabaré Vázquez platí za reformátory, jimž se podařilo zásadně snížit chudobu, aniž by významněji zadlužili stát či omezili demokracii.

(pjed)

03.12.2014 19:49

A1

Vázquez (vpravo) a Mujica na společné fotografii. Foto Santaigo Armas, flickr.com

Deset let trvající vláda levicové koalice Široká fronta (FA) bude pokračovat. Rozhodli o tom uruguayští voliči. Druhé kolo prezidentských voleb vyhrál o víkendu jednoznačně Tabaré Vázquez nominovaný právě FA. FA přitom získala většinu i ve Sněmovně reprezentantů, a to již na konci října – ve volbách, které se konaly souběžně s prvním prezidentským kolem.

„Uruguayci řekli Ano (...) Ano prohloubení demokracie (...) Ano zlepšení veřejných služeb,“ řekl Vázquez v projevu před stoupenci, proneseném krátce po oznámení výsledků.

Původním povoláním onkolog Tabaré Vázquez má na co navazovat. Sám byl uruguayským prezidentem už v letech 2005–2010 a úřad opouštěl jako nejoblíbenější hlava státu v historii země – s 80procentní podporou.

Uruguayská ústava ovšem neumožňuje prezidentskou kandidaturu na dvě po sobě jdoucí období, a tak za FA v roce 2009 kandidoval José „Pepe“ Mujica proslulý skromným životem. Mujica nyní dokončuje příslušné funkční období a jako politik je jen o málo méně populární než byl Vázquez.

V důsledku Vazquezových a Mujicových reforem se podíl chudých v populaci snížil ze 40 procent na 11,5 procenta, extrémní chudoba klesla pod jedno procento a nezaměstnanost na historické minimum. Jak zde připomínal už před měsícem František Kalenda, „především Vázquezova vláda se zasloužila o lepší přístup ke vzdělávání a bezplatnou zdravotní péči, (přičemž) většina obyvatel mohla vidět zlepšení i na své vlastní výplatní pásce; reálné mzdy narostly v Uruguayi (od roku 2005) o čtvrtinu.“

Kampaň, kritika a další plány
Proti Vázquezovi kandidoval ve druhém kole nominant Národní strany Luis Lacalle Pou, který kritizoval především chaotičnost Mujicova přístupu k řízení vlády a vymezoval se vůči dvěma nejspornějším z posledních reforem: liberalizaci přístupu k potratům a legalizaci, respektice zestátnění prodeje marihuany.

I Lacelle Pou ujišťoval, že čerstvě zvýšený sociální standard uruguayské společnosti snižovat nechce. Jinak však nabízel především klasickou pravicovou politiku: minimalizaci státních zásahů do trhu, snižování daní a vyrovnané rozpočty.

Tabaré Vázquez sliboval pokračování sociálních reforem, další investice do vzdělání a státem dotované bydlení pro 38 tisíc nejchudších rodin. Jak potratovou legislativu, tak regulaci prodeje marihuany se zavázal upravit.

Přes dva miliony voličů nakonec odevzdalo z 57 procent své hlasy Vázquezovi a 43 procent Lacallovi Pouoví. Nový uruguayský prezident se ujme úřadu oficiálně 1. března 2015.


Další informace:
TeleSur.net Vazquez Wins Uruguayan Presidency in Runoff Election
CommonDreams.org Safeguarding Historic Marijuana Legalization,' Uruguay's Vazquez Wins Election
Reuters UPDATE 4-Uruguayan ruling party's Vazquez wins presidential election


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.