Noví poslanci hlasují pro životní prostředí spíše nepříznivě, nejlépe TOP 09

Pro životní prostředí hlasovala nejlépe za první rok současného volebního období dolní komory TOP 09. Nejhůře komunisté. Asi ve dvou třetinách případů pozitivně hlasovalo třináct poslankyň a poslanců TOP 09, šest z ČSSD a tři z ANO.

(vd)

24.11.2014 14:43

78227_mediafax_marketa_panyova

Drastické omezení ochrany přírody v Národním parku Šumava sice neprošlo, dvě třetiny vybraných hlasování ale dopadly špatně. Foto Markéta Panyová, Mediafax

Rok po předčasných sněmovních volbách hodnotí Zelený kruh ekologická hlasování nově zvolených poslankyň a poslanců. Podle analýzy zatím poslanci hlasují pro životní prostředí spíše nepříznivě. Drastické omezení ochrany přírody v Národním parku Šumava sice neprošlo, dvě třetiny vybraných hlasování ale dopadly špatně.

„Za první rok fungování nové sněmovny jsme vybrali pouze šest hlasování. Dvě třetiny z nich dopadly pro životní prostředí nepříznivě. Přesnější obrázek o nové Sněmovně získáme až s dalšími hlasováními – například tím, které má stávající pravidla posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) uvést do souladu s ostatními zeměmi EU,“ uvedli ekologové v tiskovém prohlášení.

Podle Daniela Vondrouše první hodnocená hlasování nových poslankyň a poslanců zatím nenaznačují změnu oproti minulému volebnímu období: „Klíčové hlasování dopadlo pro Národní park Šumava dobře, brzy se jím ale bude sněmovna zabývat znovu. Velcí znečišťovatelé ovzduší mají mezi zákonodárci většinu. Ani v tom, bohužel, žádná změna.“

Nejlépe zatím hlasuje TOP 09, nejhůře komunisté, stejně jako v minulém volebním období. Za nejlépe hlasující lze aktuálně označit Václava Zemka (ČSSD) a Ivana Gabala (KDU-ČSL). Zhruba ve dvou třetinách případů pozitivně hlasovalo třináct poslankyň a poslanců TOP 09, šest z ČSSD, 3 z ANO a po jednom z KDU-ČSL a z Úsvitu přímé demokracie.

V hodnocených ekologických hlasováních nové Sněmovny naopak nepříznivě hlasoval Alexander Černý a Jan Klán z KSČM, Josef Novotný a Štěpán Stupčuk (s jednou absencí) z ČSSD, Adolf Beznoska a Radim Holeček (vždy s jednou absencí) z ODS.

Zamítnutí senátního návrhu zákona zabránilo zásadnímu omezení ochrany přírody a rozsáhlé výstavbě na území Národního parku Šumava. Prošel naopak jiný senátní návrh, který zavedl výjimku pro velké znečišťovatele. Ta může bránit zlepšování stavu ovzduší v nejpostiženějších regionech. Jiný zákon zase snížil cíle pro recyklaci obalů hluboko pod skutečnou stávající výši jejich recyklace.

V dvacetileté historii hodnocení kvalitní životní prostředí nejčastěji podporovaly poslanecké kluby Liberálně sociální unie, Strany Zelených a Křesťansko-demokratické strany. Dobře si vedla také Občanská demokratická aliance, Unie svobody, Věci veřejné, KDU-ČSL a TOP 09. V Poslanecké sněmovně jsou nyní zastoupeny jen dvě posledně jmenované strany. Některé strany svůj přístup vícekrát výrazně měnily – ODS, KSČM. Jiné prošly pozvolným sestupným vývojem – ČSSD.

Pokud jde o analýzu posledních dvaceti let, Zelený kruh vybral reprezentativní vzorek 143 hlasování Poslanecké sněmovny. Historické srovnání jednotlivých poslankyň a poslanců neumožňuje rozdílná délka jejich pobytu ve Sněmovně a různý počet absolvovaných hlasování.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.