Sociálnědemokratický think-tank se ohrazuje proti způsobu vedení volební kampaně

Členové představenstva MDA označují účast některých organizací ČSSD na volební mobilizaci zneužívající stereotypů a předsudků proti sociálně zranitelným a slabým za zcela nepřijatelnou.

(red)

27.10.2014 12:37

4797113520_c8f9988a52_z

Členové předsatvenstva Masarykovy demokartické akademie dnes vydali prohlášení Slunečnice na stolku u slumu proti zneužívání předsudků a stereotypů ve volebních kampaních. Foto Rosipaw, flickr. com

Devět z patnácti členů představenstva Masarykovy demokratické akademie dnes vydalo prohlášení Slunečnice na stolku u slumu, v němž se ohrazují proti „volební mobilizaci zneužívající nenávisti vůči slabším a zranitelným“. Autoři textu píší: „Jako lidé hlásící se k ideálům evropské sociální demokracie jsme s hrůzou sledovali, jak se v letošní volební kampani do místních zastupitelstev zneužívaly motivy nenávisti vůči znevýhodněným, slabším a zranitelným, občanům.“

Masarykova demokratická akademie je vzdělávací organizace blízká ČSSD, sídlí v Lidovém domě, jejím předsedou je Lubomír Zaorálek, ředitelem je Vladimír Špidla. Prohlášení většiny členů představenstva, které je vrcholným orgánem MDA, z velké částí míří do řad ČSSD.

Autoři píší, že jsou zděšení tím, že se na „populistické a do pekel mířící vlně vezou, i různí představitelé strany, která se honosí třemi krásnými přívlastky: česká, sociální, demokratická.“ Je to podle nich v příkrém rozporu s ideovými východisky, jež by měla ČSSD zastávat.

Autoři v prohlášení, kterým chtějí rozpoutat debatu o totožnosti sociálně-demokratického hnutí v České republice, píší, že „za Českou stranu sociálně demokratickou by už neměli kandidovat nikdy nikde nikam lidé, kteří nechápou:

  • že bezdomovectví se neřeší vyháněním, ale zaopatřením střechy nad hlavou,
  • že Romové nepotřebují pevnou ruku a ústrky, ale dobrou práci a porozumění,
  • že drogová závislost není zločin, ale nemoc,
  • že herní automaty jsou formou legalizované drogové závislosti, která ruinuje životy sociálně zranitelných a vydělává peníze nejbezskrupulóznějším vykořisťovatelům,
  • že chránit přírodu je nejzákladnější imperativ dneška,
  • že ženu není možno ve volební propagaci použít jako sexuální objekt,
  • že snahy občanů vyvolat místní referenda je třeba obecně vítat a zásadně se jim nestaví do cesty obstrukce,
  • že Němci nejsou nepřátelé, ale zdroj inspirace,
  • že Rusko není nepřítelem, ale otázkou, jak mu pomoci stát se druhým Německem."
Prohlášení podepsalo devět z patnácti členů představenstva MDA, mezi nimi oba místopředsedové, Lukáš Jelínek a šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka, který byl autorem původního návrhu. V dovětku k prohlášení se píše, že autoři prohlášení vydali až po volbách, poněvadž nechtěli, aby dopadlo nepříznivě na výsledky kandidátů ČSSD, kteří s podobnou mobilizací neměli nic společného.

Masarykova demokratická akademie je vzdělávací instituce založená na konci 19. století tehdejším předákem české sociální demokracie Josefem Steinerem za účasti Tomáše Garrigue Masaryka s cílem vzdělávat dělnictvo. Dnes je think-tankem se základnou v Praze a s pobočkami v řadě dalších měst.


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Martin Pleva - pedagog, Brno

Nádherné - kdo nepodepíše, měl by ze strany "být odejit" Sobota, 1.Listopadu 2014, 10:36:17

Ale to je utopie...

Miroslav Tejkl - Chrudim IV.

Pondělí, 3.Listopadu 2014, 08:49:57

Panečku ... šídlo v pytli neutajíš ... Martin Pleva ukazuje sám na sobě, co jsou zač ... lidé jako on ... vylučování, čistky, kdo nemyslí přesně jako já, je zločinec, co je tu předloženo, je závazný kánon, nikoli předmět svobodné diskuse ... takže, kdo by použil jiné formulace - vyhnat ze strany.
Hnus ....

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.