NATO bude moci zasahovat i ve Švédsku a Finsku

Tradičně neutrální země podepíší s Aliancí dohodu, která umožní zásah v „mimořádných situacích“. Podle pozorovatelů jde o další důsledek rusko-ukrajinské krize.

(pjed)

28.08.2014 19:39

A1

Švédská či finská vlajka doposud před sídlem Aliance chybí. Foto archiv Severoatlantické aliance, flickr.com

Jednotky států NATO budou zanedlouho moci zasahovat i na území dvou nečlenských států Aliance – Švédska a Finska. Umožnit jim to má nová dohoda, kterou se chystají švédští a finští delegáti podepsat na summitu NATO ve Walesu plánovaném na 4. a 5. září.

Podle středečního vyjádření finského ministra obrany Carla Haglunda se počítá s možností nasazení NATO na finském území v případě „živelných katastrof, při narušení či ohrožení bezpečnosti země a v dalších mimořádných situacích“.

Armády skandinávských států se také budou moci účastnit aliančních cvičení.

Švédská ministryně obrany Karin Enströmová Haglundův výklad potvrdila. „Již dnes s NATO spolupracujeme jako partneři. Toto partnerství jsme se rozhodli prohloubit,“ uvedla pro AP.

Konec neutrality?
Jak finští, tak švédští představitelé se ve středu také vymezili vůči šířící se interpretaci, že se prostřednictvím dohody zříkají jejich země neutrality a že hodlají usilovat o plnohodnotné členství v NATO. Podle pozorovatelů je nicméně zřejmé, že krok s riziky, jež sebou neutralita nese, úzce souvisí.

Stěžejním činitelem je dle všeobecné shody Rusko a jeho současná politika na Ukrajině: ve Švédsku se již od anexe Krymu otevřeně mluví o – slovy vicepremiéra Jana Björklunda – „změně obranné doktríny“. Ve Finsku, které má s Ruskem 1300kilometrovou hranici, jsou podobné debaty tlumenější, ale vedou se rovněž.

Podle znaleckých komentářů přesto rozšíření NATO o zmíněné státy v dohledné době nehrozí – pokud nedojde na východní Ukrajině ke skutečně výraznému vyhrocení.

Jak finská, tak švédská veřejnost se dlouhodobě staví za setrvání mimo vojenské bloky. Kvůli bojům v Doněcké a Luhanské oblasti sice stoupenců členství v NATO přibylo, názor většiny ale zůstává stejný.


Další informace:
Yle.fi Finland, Sweden edge closer to NATO host nation status
Yle.fi Russian politico: Finland and Sweden no longer NATO-neutral countries
The Guardian Finland and Sweden to strengthen ties with Nato
NewEurope.eu Finland, Sweden increase cooperation with NATO
DefenceNews.com Russia Warns Sweden and Finland Against NATO Membership
Deustche Welle NATO next for Sweden and Finland?


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Doplnění Čtvrtek, 28.Srpna 2014, 19:41:25

Ještě malé doplnění k poslednímu odstavci:

Konkrétně ve Finsku si podle průzkumů citovaných serverem Yle.fi přeje vstup do Aliance 26 procent občanů. V březnu to přitom bylo 22 procent. 57 procent Finů se nicméně stále vyslovuje proti.

Miroslav Tejkl - Chrudim IV.

Sobota, 30.Srpna 2014, 23:15:51


Možná to už dnes bude jen otázka času, kdy se ten poměr začně sbližovat ...

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.