V Oceánii se kvůli klimatickým změnám stěhuje první město

Provinční sídlo na Šalamounových ostrovech nezvládá vzdorovat stále silnějším bouřím, přílivovým vlnám a stoupající hladině oceánu. V oblasti není první, až dosud se ale stěhovali pouze lidé, nikoliv celé obce.

(pjed)

19.08.2014 17:58

Aa1

Inkriminované sídlo (červeně) leží na atolu Taro u ostrova Choiseul ve stejnojmenné provincii. Žije v něm 500 stálých a 500 přechodných obyvatel. Repro Internet

Správní středisko provincie Choiseul ležící na atolu Taro v západní části Šalamounových ostrovů zmizí během příštích let ze světa. Má být přestěhováno, resp. kompletně nahrazeno novým sídlem na větším přiléhajícím ostrově, a to z obavy před stále výraznějšími projevy klimatických změn – bouřemi, erozí, přílivovými vlnami a stoupající hladinou oceánu.

Správa provincie přijala příslušné rozhodnutí definitivně minulý týden.

„Rozhodnutí bylo učiněno dle naší tradice – po rozhovorech s lidmi, po jejich vyslechnutí a po zohlednění jejich názorů,“ citují agentury Jacksona Kiloeho, předsedu vlády provincie Choiseul.

„Provizorně lze zdokonalit výstražný systém a zavést další nouzová opatření. Taro však leží jen několik stop nad mořem (...) Dlouhodobě neexistuje jiná cesta k zajištění přežití města než kompletní relokace,“ řekl zpravodajům Philip Haines z BMT – společnosti, jež byla najata, aby vypracovala plány přesunu.

Podle schváleného projektu by měla základní kostra nového sídla vyrůst do pěti let. Půjde o obytné budovy, komerční zónu, školu a nemocnici.

Následně má být vybudována další infrastruktura a výhledově i nová vodní elektrárna. Podle Hainese potrvá relokace několik dekád a bude stát nejméně stovky milionů australských dolarů – tedy miliardy korun.

Nové provinční středisko bude dimenzováno pro až pět tisíc obyvatel, neboť se počítá také s migrací z jiných atolů.

Podle agentury Reuters je téměř jisté, že na přesun přispějí z podstatné části australská a americká vláda, které v lokalitě soupeří o vliv. Zbytek prostředků si bude muset opatřit místní správa sama, pravděpodobně z mezinárodních adaptačních fondů nebo dárcovskými konferencemi.

A ostatní?
Agenturní pozorovatelé připomínají, že choiseulský projekt není jedinečný ani svým rozsahem, ani charakterem. Právě v současnosti je ze stejných důvodů vysídlován například ostrůvek Han v Carteretově atolu patřící Papuy-Nové Guiney. Vláda Kiribati zase nakupuje pro své budoucí eko-emigranty půdu v zahraničí, a to už třetí rok.

Hlavní sídlo provincie Choiseul je ovšem úplně prvním v Oceánii, z nějž budou kvůli klimatickým změnám nejen utíkat lidé, ale které se přestěhuje kompletně.

Znalci oslovení agenturami nepochybují, že se na přesun městečka z atolu Taro nakonec peníze najdou. Kladou však otázku, zda budou mít podobné štěstí i další ohrožené lokality, kterých má v budoucnu s postupem klimatických změn přibývat čím dál rychleji.


Další informace:
Reuters Solomons town first in Pacific to relocate due to climate change
CommonDreams.org Facing Rising Ocean, Pacific Island Town Must Relocate
CommonDreams.org We Are "Sinking Beneath the Waves," says Pacific Island Leader
BMT.org Relocation Only Option For Solomon Islands Provincial Capital to Combat Tsunami and Climate Change Risks
SPREP Sea level in Solomon Islands predicted to rise over 8mm in the coming century


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.