Tykač slaví padesátiny. Ekologové mu blahopřejí k úspěšnému okrádání státu

Uhlobaron Pavel Tykač slaví padesátiny. Ekologové z Hnutí DUHA proto uspořádali před jeho pražskou vilou happening, poblahopřáli mu k úspěšnému vysmívání se a okrádání státu.

(vd)

15.05.2014 16:53

Tyka_

Stát naděluje Pavlu Tykačovi štědré dary nejen k padesátinám, připomínají ekologové. Foto Hnutí DUHA

Kdo je Pavel Tykač

Untitled-1

Pavel Tykač (narozen 15. května 1964 v Čelákovicích) je majitelem společnosti Czech Coal (Vršanská uhelná) a spolumajitelem (s největším podílem) Severní energetické (dříve Litvínovská uhelná). Firmy vlastní přes neprůhlednou společnost sídlící v daňovém ráji na Kypru.
• Vršanská uhelná dodává uhlí do obstarožní elektrárny Počerady (ČEZ)
• Severní energetická chce rozšířit uhelný důl Československé armády tak, aby pohltil město Horní Jiřetín a sousední Černice
• Severní energetická vlastní elektrárnu Chvaletice (koupenou loni od ČEZu za čtyři miliardy, přestože ji stát plánoval pro zastaralost odstavit)
• Pavel Tykač usiluje o prolomení limitů těžby uhlí, které chrání severočeské obce a průmyslové podniky, aby mohl pálit uhlí v elektrárně Chvaletice nebo v případně nově vybudované elektrárně u dolu
• Byl vyšetřován v kauze vytunelovaných CS Fondů, z kterých v devadesátých letech zmizela miliarda korun, i přes osvobozující verdikt bylo povoleno obnovení vyšetřování případu
• Je třetím.nejbohatším Čechem s majetkem odhadovaným na 33 miliard
• Bydlí střídavě ve Švýcarsku a v ČR, mezi oběma státy cestuje svým soukromým tryskáčem
• Rezidence Pavla Tykače – kde proběhl dnešní happening – stojí na místě záhadně zmizelé historické vily Marie z roku 1884, která stála v památkově chráněné zóně a vypařila se jako město Most.

(Zdroj: Hnutí DUHA)

Hnutí DUHA ve čtvrtek uspořádalo happening před pražskou vilou uhlobarona Pavla Tykače, třetí nejbohatší Čech totiž slaví životní jubileum, je mu padesát let. Ekologové akcí upozornili, že kontroverzní podnikatel profituje na zcela zbytečné závislosti naší země na uhlí. „Stát mu své nerostné bohatství dává téměř zadarmo nejen k narozeninám, ale každý den,“ připomněli.

„Navíc přidává Tykačovi desítky miliard ročně z eráru za škody, které spalování uhlí způsobuje. Těžba a spalování uhlí jsou výhodné jen pro fosilní miliardáře, pro občany a stát jsou drasticky ztrátové,“ vysvětluje hnutí DUHA s tím, že se uhlím krmí plýtvavé obstarožní elektrárny, které české energetika nepotřebuje, a domy, jež jde zateplit a vytápět moderními biomasovými kotly či obecními výtopnami.

Experti a dobrovolníci Hnutí DUHA v roli gratulantů přinesli velký dort s rypadlem a obraz Pavla Tykače se symbolikou dolů, elektráren, obcí ohrožených těžbou či tryskáčem, kterým oslavenec létá mezi svými sídly v České republice a Švýcarsku.Gratulanti a gratulantky mu také předali obraz s varováním před zdravotními následky těžby a spalování uhlí.

„Stát naděluje Pavlu Tykačovi štědré dary nejen k padesátinám. Každý den mu věnuje dvacet milionů tím, že se vzdává svého nerostného bohatství za zlomek jeho ceny a k tomu navíc velkoryse platí z veřejných peněz mnohamiliardové škody na zdraví a životním prostředí, které pálení uhlí způsobuje. Těžba a spalování uhlí jsou výhodné pouze pro fosilní barony, stát a občané zůstávají s děravou a špinavou kapsou,“ uvedl Jiří Koželouh, energetický expert Hnutí DUHA a jeden z gratulantů

„Nyní by konečně už vláda měla začít nadělovat občanům. Stačilo by splnit slib z programového prohlášení a zvýšit rozpočet Nové zelené úsporám. Také by měla podle svého závazku navrhnout přelomový antifosilní zákon dle britského vzoru, který by nasměroval ekonomiku směrem k větší efektivitě a zamezil plýtvání cennými přírodními zdroji i ničení zdraví, krajiny a životního prostředí,“ dodal Koželouh.

Jen jediná stará a plýtvavá elektrárna Chvaletice, kterou si Pavel Tykač s dalšími uhlobarony Janem Dienstlem a Tomášem Fohlerem loni koupil od ČEZu, způsobuje každoroční škody na zdraví a životním prostředí ve výši tří miliard korun. Jejich uhrazení se však netýká Tykače, ale státu a všech občanů prostřednictvím zdravotního pojištění nebo daní.

Tykače se naopak z 98,5 % týkají zisky z těžby uhlí, které je přitom vlastnictvím státu. Ten totiž těžařům přenechává uhlí za směšný poplatek ve výši 1,5 % jeho tržní ceny. Za čtyři roky tak dnešní oslavenec spolu s dalšími uhlobarony vyvedl ze skupiny svých firem na dividendách sedmnáct miliard korun, zatímco stát získal zlomek – jen 0,4 miliardy.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.