Podnikatel Tykač nabízí Praze úvěr na Pražskou teplárenskou

Za posledních několik dní se v české energetice odehrály prodeje, které posilují oligopolní postavení společností ČEZ, skupiny J&T a Dalkie, kde ČEZ disponuje vedoucí úlohou. Pavel Tykač z konkurenční Czech coal se chce proti nim spojit s pražským magistrátem.

(jm)

12.01.2010 07:00

Aktualizováno: 10:49


Spoluautor: Dušan Radovanovič

Untitled-1

Pavel Tykač na archivním snímku. Podnikatelé se v České republice fotí nějak neradi. Foto Internet

Majitel společnosti New World Resources (NWR), miliardář Zdeněk Bakala, prodal za 3,2 miliardy korun svou dceřinou firmu NWR Energy druhému největšímu teplovýrobci u nás, francouzské firmě Dalkia. Podle finančního ředitele NWR Marka Jelínka se chce nyní NWR soustředit především na těžbu uhlí a produkci koksu. NWR patří bývalé Ostravsko-karvinské doly (OKD) a minulý rok se jí nedařilo: za první tři čtvrtletí vykázala ztrátu 1,76 miliardy korun. Bakala tímto krokem teplárenství opouští.

Pro francouzskou Dalkii, která kromě výroby tepla produkuje i elektřinu, naopak koupí rostou šance na získání i Pražské teplárenské. Dalkii v tomto případě nahrává vlastnická struktura společnosti a také dobré vztahy s ČEZ a finanční skupinou J&T. Mezi hlavní akcionáře Pražské teplárenské totiž patří Elektrárna Opatovice (kterou ovládá skupina J&T) a Pražská teplárenská holding (město Praha společně s německou EnBW Energie Baden Württemberg AG). Dalkia zde zatím vlastní pouze malé množství akcií, pokud by ale získala podíly J&T a EnBW, mohla by zbylý asi čtvrtinový podíl Prahy snadno přestat brát v potaz.

Jde přitom o pravděpodobný scénář. Od společnosti Dalkia koupil minulý týden polostátní ČEZ za 6,3 miliardy korun dceřinou firmu Dalkia Ústí nad Labem, do které patří především teplárna Trmice a dvacet procent Tepelného hospodářství Ústí nad Labem. Kromě toho za další 3,6 miliardy korun získal patnáctiprocentní podíl v samotné Dalkii ČR. Tím posílil svůj podíl v teplárenství a také se s Dalkií majetkově propojil, čímž v ní získal vliv.

Pokud by EnBW prodala svůj čtvrtinový podíl v Pražské teplárenské, získala by od J&T její jednačtyřicetiprocentní podíl v Pražské energetice (PRE). Tím by tuto firmu ovládla, protože již zde má zhruba čtvrtinu, stejně jako město Praha. Díky odchodu EnBW z pražského teplárenství do pražského elektrárenství by ČEZ společně s Dalkií a J&T získaly kontrolu nad Pražskou teplárenskou (město má asi čtvrtinu), která by nakonec připadla Dalkii. Ta se již s ČEZem propojila a prodala mu ústeckou teplárnu.

Výsledkem složitého řetězce transakcí by mělo být ovládnutí jednotlivých odvětví spřátelenými klany firem. Na konci by měl stát silnější ČEZ, který kromě elektrické energie bude mít nově velký vliv i na teplárenství, a to přímo i prostřednictvím spojenců z Dalkie a J&T. EnBW by ovládla Pražskou energetiku; Bakala se již nyní stahuje do svých dolů.

Posledním významným soupeřem ČEZu by tak zůstala skupina Czech Coal uhlobarona Pavla Tykače. Ten se koncem loňského roku s ČEZem již prakticky dohodl, vzájemné porozumění i obchody ale narušila evropská inspekce, kterou Tykač na ČEZ pozval.

Rostoucí síly konkurence se obává poslední velký soupeř ČEZu skupina Czech Coal Pavla Tykače. Czech Coal se koncem loňského roku s ČEZem již prakticky dohodl, vzájemné porozumění i obchody ale narušila evropská inspekce, kterou Tykač na ČEZ pozval.

Spor mezi uhlobarony tedy zřejmě bude mít pokračování. Tykač spolu se svými kolegy Petrem Pudilem a Vasilem Bobelou potřebuje ovládnout Pražskou teplárenskou, aby získal vlastní odbytiště pro uhlí ze svých mosteckých dolů. Pražská teplárenská patří totiž dlouhodobě k jednomu z nejziskovějších distributorů v oboru.

Tykač nyní nabízí Praze půjčku až šest miliard, aby mohla zvětšit svůj dosavadní čtvrtinový podíl v teplárenském podniku. „Máme o Pražskou teplárenskou dlouhodobý zájem. Jsme připraveni městu s koupí podílů ostatních akcionářů pomoci, a to včetně poskytnutí půjčky," dodal. Podle informací Hospodářských novin však magistrát zatím nejeví o transakci zájem.


Další informace:
E15 Bakala prodal NWR Energy firmě Dalkia za 3,2 miliardy korun
E15 ČEZ kupuje 85 procent ve firmě Dalkia Ústí nad Labem
iHNed.cz Dalkia půjčuje na obchod roku
Hn.ihned.cz Tykač se chce spojit s Bémem proti ČEZ


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.