V Brně se bude stavět dočasný obchodní dům s dočasnou křižovatkou

Brnu-Kohoutovicím hrozí, že na jeho území vyroste unikátní sada staveb: dočasný obchodní dům, dočasné třípatrové garáže a dočasný kruhový objezd. Podle starosty Kohoutovic takový postup úředníci zvolili kvůli novému znění občanského zákoníku.

(vd)

17.03.2014 17:32

60397_mediafax_roman_hruby

Kromě garáží a kruhového objezdu má na místě stát supermarket Lidl. Foto Roman Hrubý, Mediafax

V těchto dnech bylo zahájeno územní řízení na dočasnou stavbu garáží, obchodního domu a křižovatky v lokalitě tzv. OKO (ulice Žebětínská, těsně vedle ulice Libušina třída směrem do Žebětína). Investorem je firma PS Brno, která už vlastní některé pozemky pod budoucí stavbou.

Podle občanského sdružení Pro Kohoutovice se tak občané Brna pravděpodobně dočkají nového obchodního domu s křižovatkou, který bude po přibližně třech letech fungování zase zbourán. Zpráva vypadá jako ze satirického webu Žít Brno, avšak není tomu tak. Informaci potvrdil starosta Brna-Kohoutovic Petr Šafařík z ČSSD. Podle něj takový postup úředníci zvolili kvůli novému znění občanského zákoníku.

Dana Kalčíková ze spolku Pro Kohoutovice připomíná, že dočasně se obvykle staví například prodejní stánky. V Masarykově čtvrti je vybudováno také dočasné baseballové hřiště. „Proč má však v Kohoutovicích stát dočasný kruhový objezd, supermarket a parkovací dům, je záhadou. Stejně jako to, co by tu mělo stát od roku 2019,“ tvrdí Kalčíková.

„Navíc velká část pozemků v Oku zatím stále patří statutárnímu městu Brnu. A majitel rozhoduje o tom, co se na jeho pozemku postaví,“ doplňuje Dana Kalčíková s tím, že by zástupci magistrátu i Kohoutovic měli občanům nabídnout nějaké trvalejší řešení než jen třípatrové garáže a křižovatku, které se ke konci roku 2018 zbourají.

Starosta Kohoutovic ale tvrdí, že se stavba po třech letech bourat nebude, pro její dočasný režim uvádí jednoduchý důvod. „To, že je stavba vedena v dočasném režimu, byla podmínka vedení radnice, která vyplynula z požadavků městské části na odprodej pozemků investorovi až po kolaudaci všech tří objektů," uvedl Šafařík.

„Chtěli jsme si tak ohlídat investora a mít stoprocentní kontrolu nad výslednou podobou stavby. Po její kolaudaci přejde do standardního režimu. Problém spočívá v tom, že to nešlo ošetřit v souladu s novým občanským zákoníkem jiným způsobem. Anebo o tomto způsobu úředníci magistrátu nevědí,“ vysvětlil Šafařík v rozhovoru pro Deník Referendum.

Podle Jakuba Kořínka, který se zabývá urbanistickými koncepty v Brně, projekt ale neobsahuje koncepci veřejného prostoru. „Nikde v projektu jsem koncepci veřejného prostoru nenašel. Vedení chodníků pro pěší a jejich vazby na okolní cíle: obytné domy, centrum u polikliniky a zastávky MHD. Jakým mobiliářem budou vybaveny chodníky před obchodem, zda tam bude nějaký plácek, kde je možné se na chvíli zastavit, když třeba potkáte známého atd.,“ vysvětluje Kořínek.

A podle spolku Pro Kohoutovice není možné dle platného územního plánu v dané lokalitě vůbec stavět. „Zastupitelé Brna i městské části by takovéto dočasné experimenty měli rázně odmítnout, pozemky neprodávat a nejprve se místních občanů vůbec zeptat, co oni samy by v místě chtěli, co jim v sídlišti chybí,“ tvrdí jeho zástupci.


A co si myslíte vy? Diskuse (4 příspěvky)

J_

Jiří Kubička - psycholog, Praha

Jednotka dočasnosti je jeden furt Úterý, 18.Března 2014, 15:51:9

To se říkávalo v době dočasného pobytu vojsk SSSR.

Olga Hubíková - Brno

eštěže Středa, 19.Března 2014, 20:42:37

starosta Šafařík, bc. Macek, fotbalista Zorník a spol. sou věčný. Ňáký trvalý jistoty v tý smršti dočasnosti jeden vocení.

Anna Jančaříková - Brno

Jsem velký fanoušek Pratchetta Středa, 19.Března 2014, 21:08:30

že mi ale pod nohama začnou Kohoutovice metamorfózovat v Ankh-Kohoutovice, jsem nečekala.

Olga Hubíková - Brno

Patricij Havelock Vetinari Středa, 19.Března 2014, 21:24:45

je proti státnickému umění páně Šafaříka úplný břídil. Minimálně ve dvou bodech ze tří jde o projev nedocenitelného génia:

1. lokalita - OKO - předmět neúnavných sporů, kdekdo v Kohoutovících i mimo ně má nějakou vlastní vizi, jak s tímhle strategickým územím Kohoutovic naložit - takhle se podle hesla "každý chvilku tahá pilku" dostane postupně na všechny - tři roky Lidl, pak tři roky benzínka, tři roky mototechna, pak si může tři roky Jakub Kořínek nerušeně propojovat ty cíle.
2. křižovatka - tři roky, to mne od pana starosty připadá jako velmi kvalifikovaný odhad trvanlivosti nové křižovatky při běžném zatížení automobilovým provozem, založený na dlouhodobých zkušenostech s kvalitou a odolností silničních staveb v ČR . Domnívám se, že za předpokladu, že nová křižovatka nebude napojena na žádnou z existujících ani případných nových komunikací v Kohoutovicích, mohla by sama o sobě vydržet i dvakrát tolik!

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.