V zemích EU žije 4,1 milionu bezdomovců a stojí 11 milionů prázdných domů

Reportér britského Guardianu dospěl analýzou národních statistik o výstavbě a využívání nemovitostí a celoevropských odhadů počtu bezdomovců k zajímavým zjištěním.

(pjed)

28.02.2014 00:45

A4

Britský bezdomovec. Foto Jessica Mulley, flicr.com

Kdyby měla EU všemocného vladaře a ten si usmyslel rozdělit prázdné domy mezi bezdomovce, mohl by každému dát i vybrat. Podle zjištění reportéra britského Guardianu Ruperta Neata, který studoval statistiky o výstavbě a využívání nemovitostí v členských státech EU, totiž připadá na jednoho bezdomovce v EU jako celku přibližně dva a půl neobývaného domu.

Konkrétní čísla hovoří jednoznačně: V zemích EU dnes stojí v souhrnu více než 11 milionů prázdných obytných budov. Počet bezdomovců žijících v osmadvacítce je přitom v unijních materiálech odhadován na 4,1 milionu.

Neate referoval o problému na počátku týdne.

„Velká část neobývaných domů byla postavena jako prázdninová sídla v době realitního boomu před léty krize. Nikdo v nich nikdy nebydlel. Vedle více než jedenácti milionů nemovitostí tu navíc donedávna byly i statisíce rozestavěných domů, které nechali (investoři nebo úřady) zbourat, aby upevnili cenu již stojících domů na trhu,“ uvádí britský reportér.

Nejhorší je Španělsko
Podle Neatem citovaných údajů stojí v současnosti nejvíce prázdných domů ve Španělsku (3,4 milionu), ve Francii (2,5 miliony) a v Itálii (2-2,7 milionu). Například v Británii jde pak o 700 tisíc prázdných domů, v Irsku 400 tisíc a v Řecku 300 tisíc.

Zvláště ve Španělsku přitom paradoxně vzrostl současně počet neobývaných nemovitostí i počet bezdomovců. Na vině je zde zejména přístup bank, jež zvláště v letech 2009, 2010 a 2011 nechaly vystěhovat tisíce lidí, kteří nebyli schopni po ztrátě zaměstnání splácet hypotéku, i když nemovitost nebylo možno za ekvivalentní cenu prodat.

„Dostali jsme se do bodu, kdy máme příliš mnoho lidí bez domova a příliš mnoho domovů bez lidí,“ cituje Rupert Neate Máriu Joséovou Aldanasou z Proviviendy, španělské organizace pro pomoc bezdomovcům.

Jak připomíná britský reportér dále, v některých částech Španělska se situace díky aktivitám organizací vzešlých z protestního hnutí rozhořčených v poslední době zlepšila – místní vlády se pod občanským tlakem snaží banky přimět, aby svou politiku změnily, na stranu vystěhovávaných se také často staví média.

Žádná celoevropská strategie propojující nadbytek prázdných nemovitostí a nárůst počtu bezdomovců ovšem prozatím neexistuje. Pouze Evropský parlament schválil minulý měsíc rezoluci, jíž vyzval Evropskou komisi, aby příslušnou strategii vytvořila.


Další informace:
The Guardian Scandal of Europe's 11m empty homes
RT House homeless twice over: Outrage in Europe over 11mn empty homes
Novite.com EU Empty Properties Exceed 11M


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.