Krizový štáb: úpadek nemocnic pokračuje i v roce 2014

Naděje spojované se změnou vlády se nenaplnily: Rusnokova vláda proti pokračující destrukci nemocnic neudělala nic, tvrdí krizový štáb sdružující například odboráře, Asociaci českých a moravských nemocnic či Asociaci krajských nemocnic.

(vd)

09.01.2014 12:38

452619_mediafax_michal_kalasek

Krizový štáb podpoří návrh Ústavnímu soudu na zrušení úhradové vyhlášky pro rok 2014. Vyjádřil také ochotu se na přípravě tohoto návrhu podílet. Foto Michal Kalášek, Mediafax

Krizový štáb sdružující Asociaci českých a moravských nemocnic, Asociaci krajských nemocnic, Svaz pacientů ČR, Národní radu osob se zdravotním postižením ČR, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů zveřejnil ve čtvrtek prohlášení, které upozorňuje na setrvalou krizi nemocnic.

„Naděje spojované se změnou vlády se nenaplnily,“ uvedli mluvčí krizového štábu Václav Krása a Petr Fiala. Připomněli, že Rusnokova vláda proti pokračující destrukci nemocnic neudělala nic.

„Jí navržené zvýšení platby za státní pojištěnce pomohlo pouze zdravotním pojišťovnám. Odmítla novelizovat destrukční Hegerovu úhradovou vyhlášku pro rok 2013 a to i přes doporučení prezidenta republiky,“ uvedl krizový štáb s tím, že důsledkem bude další snížení úhrad ještě v roce 2014 za překročení vyhláškových limitů pro rok 2013.

„Také novou úhradovou vyhláškou pro rok 2014 pokračovala v tradici dosavadních úhradových vyhlášek, fakticky ignorovala doporučení Ústavního soudu a řadě nemocnic znovu sníží úhrady pod kritickou mez,“ upozorňují Krása s Fialou. Nemocnice přitom s ohledem na pacienty v závěru roku 2013 zásadně neomezily objem poskytované péče a poskytovaly ji i nad vyhláškou stanovené limity.

Důsledkem jsou podle krizového štábu dopady na kvalitu péče, které sice nejsou přímo vyčíslitelné, o kterých si lékaři a sestry nedovolí otevřeně hovořit, které se však jako stín stále více vznášejí nad českým zdravotnictvím. Nejvážnější situace je prý v personálním zabezpečení nemocniční péče.

Počty lékařů a sester byly pro nedostatek prostředků na platy sníženy na minimum stanovené personální vyhláškou a přestavují již vážné bezpečnostní riziko v případech souběhu většího počtu akutních případů. Naplnit evropskou směrnici požadující od 1. ledna 2014 snížit přesčasy na polovinu by znamenalo již přímé ohrožení životů pacientů.

Proto se krizový štáb obrátil s podrobným výčtem existujících a dále vznikajících deficitů v nemocnicích ČR na poslance výboru pro zdravotnictví. Na problémy nemocnic upozornil také představitele politických stran jednajících o vytvoření nové vlády a všechny poslance těchto stran.

Po ustavení vlády bude krizový štáb neprodleně jednat s novým ministrem zdravotnictví a s dalšími členy vlády. Bude požadovat garanci, že mechanismus úhrad nemocnicím nebude zneužit k likvidaci části nemocnic.

Bude zároveň požadovat další zvýšení platby za státní pojištěnce ještě v roce 2014 včetně záruk, že tyto finanční prostředky doputují do nemocnic. V souvislosti s tím bude požadovat novelizaci úhradové vyhlášky na rok 2014, také v souvislosti s další neexistencí nemocničních poplatků.

Krizový štáb v této souvislosti rovněž podpoří návrh Ústavnímu soudu na zrušení úhradové vyhlášky pro rok 2014 a vyjadřuje ochotu se na přípravě tohoto návrhu podílet.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.