Trpká dochuť julínkovice
Karel MuškaS Novým rokem pacienti nemusí platit poplatek za pobyt v nemocnici. Reformy zavedné ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem se tak začínají rozpadat. Jaká je jejich dosavadní bilance?
Úderem silvestrovské půlnoci skončila lidem povinnost platit poplatek za pobyt v nemocnici. Jeden z pozůstatků někdejšího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) mává na rozloučenou.
Součást zdravotnické reformy předchozích pravicových vlád zrušil na základě stížnosti opozice Ústavní soud. Julínkova vlajková loď „revolučních reforem“ začíná notně nabírat vodu a patrně se zcela potopí. Budoucí vládní koalice totiž hodlá zrušit také poplatek u lékaře a v lékárně, zůstat má jen na pohotovosti.
Pamatuji si na rok 2007, kdy ministr Julínek začal v tuzemském zdravotnictví řádit jako liška v kurníku. Zprvu zde byla na barvě vytištěná brožura s Julínkovým návodem na použití českého zdravotnictví, obsahující podrobný popis nově zavedených plateb.
Jak to však udělat nejspíš nikdo neví.
U nás jsme alespoň ověřili, že prosté přidávání poplatků k kdečemu k cíli nevede.
Ovšem regulační poplatky skoro žádné peníze do zdravotnictví nepřinesly, ve velkých nemocnicích sotva pokryly náklady na jejich vybírání. Jejich smysl měl být regulační, ale ten nesplnily.
Přemýšlím, jak určit dělítko mezi pracemi, u kterých je správné generovat zisk a u kterých je správné je provádět jako neziskové. V současnosti je to rozdělení vnímáno jako dělení na veřejný a privátní sektor. Jenže privatizací veřejného se to dělítko relativizuje. Já si přesto myslím, že tu musí existovat nějaký základní důvod, princip či více důvodů, podle nichž je záhodno to zaškatulkovat správně. No a pak se v demokracii vyargumentuje dohoda a potvrdí se zákonem: toto jsou práce neziskové, veřejné a placené z daní a toto zase práce privátní, ziskové, které se samy financují. Konkrétní důvody pro to zaškatulkování a ty by mne zajímaly.
Zabýváte se tím někdo?
Zatím mám pracovní domněnku, že neziskové by měly být ty práce, které lze chápat jako službu konkrétnímu člověku, zatímco ziskové by měly být výroby věcí. Například práce učitele, lékaře, státního úředníka, policisty apod. by měly být neziskové, zatímco výroba aut, elektroniky, pěstování obilí, pečení chleba apod. jsou typické příklady prací, které by měly být provozovány se ziskem. Zdůvodňuji si to tak, že když se cena za službu konkrétnímu člověku určuje případ od případu dohodou, pak například lékař má tendenci věnovat pacientovi čas a úsilí podle toho, kolik mu je pacient ochoten a schopen zaplatit a nikoli podle druhu a závažnosti jeho onemocnění. Nebo vezměte si ty farmaceutické firmy, které mají tendenci zvyšovat svůj zisk, aniž by tomu odpovídaly jejich náklady. Uplatňování tržních principů (nabídky a poptávky) tu vadí, aby práce byla vykonávána zdárně.
Ten problém se mi teď jeví složitější než jsem si napočátku myslela. A přitom je klíčový.