Itálii zachvátila nová vlna protestů, vidět je zejména Hnutí vidlí
Petr JedličkaProtestuje se proti daním, vládě, škrtům i euru, už více než týden a od jihu na sever. Nejaktivnější je přitom hnutí původem ze Sicílie, které spojuje rozhořčené všech barev — od krajní levice až po fašisty.
V obsahu podobné, ve formě nové. Tak mluví znalci o poslední vlně protestů, která zachvátila Itálii před více než týdnem. Průvody, demonstrace a přímé akce, jež se konají už téměř každodenně, jsou co do obsahu podobné protestům španělských, bulharských nebo řeckých rozhořčených — lidé se bouří proti neschopnosti současné vlády řešit stěžejní problémy jinak než škrty a zvyšováním daní, proti odtrženosti vládnoucích vrstev od zbytku společnosti, proti rigiditě systému i proti zkorumpovanosti elit, která prosakuje v podobě četných skandálů. Z hlediska formy jde ale teď v Itálii o něco nového.
„Jednotlivých akcí se účastní relativně malý počet lidí — obvykle několik stovek či pár tisíc. Různých protestů se přitom koná zpravidla několik zároveň, a to v různých městech od severu země až po sicilský jih (...) Protestující se jen neshromažďují, ale podnikají i přímé akce. Většinou se jedná o blokády dálnic, sídel úřadů, veřejných budov či důležitých železnic, což při souběžnosti několika protestů v různých částech země nelze ignorovat,“ píší analytikové ve studii společnosti Stratfor.
Každý ze současných protestů má své specifické cíle — od zrušení, snížení či zavedení některého z poplatků po prohloubení přímé demokracie, očistu politiky nebo vystoupení z jednotného trhu EU. Všechny akce však zároveň sdílejí systémově-kritický tón popsaný výše, kritiku eura a volání po rezignaci kabinetu Enrica Letty, stávajícího italského premiéra.
Podle dopisovatelů velkých médií se protestujícím zatím nepodařilo mobilizovat takové počty Italů, aby se musela Lettova vláda bát; razance přímých akcí, střety s policí a četnost blokád však budí dojem, že odpovědná místa nemají nad situací kontrolu. Obavy pozorovatelů budí též slibované zintenzivnění protestů, k němuž má dojít ve druhé polovině tohoto týdne v Římě. A italská média připomínají, že mnoho doposud neangažovaných lidí nálady protestujících sdílí.
Záhadní vidláři
Stávající protesty organizují různé volně spolupracující skupiny, platformy a iniciativy; nejaktivnější a zcela určitě nejviditelnější je však tzv. Hnutí vidlí (Movimento dei Forconi). Tato formace vznikla již v roce 2011 na Sicílii a od počátku se prezentovala autonomistickými myšlenkami, kritikou společné měny a tzv. tlaku z Říma a Bruselu.
Širší veřejnost se o vidlářích dozvěděla poprvé v lednu 2012, kdy původní jádro hnutí — zemědělci a malí dopravci — zablokovalo na několik dní hlavní spojnici mezi Sicílií a italskou pevninou. Důvodem bylo zvýšení ceny benzínu a hnojiv, ke kterému došlo v důsledku protikrizových reforem úřednické vlády Maria Montiho.
Nyní vidláři organizují přibližně 60 procent všech akcí, a to se značně rozšířeným táborem stoupenců. Podle agentury ANSA se jejich protestů účastní vedle zemědělců také studenti, živnostníci, nezaměstnaní, stánkaři, námezdní dělníci, antikapitalističtí aktivisté i fotbaloví chuligáni. Na demonstracích lze vidět jak rudé hvězdy, komunistické nápisy a vlajky radikálně demokratického Hnutí pěti hvězd Beppeho Grilla, tak i symboly otevřeně fašistických uskupení jako Forza Nuova či CasaPound.
Jeden z tribunů hnutí překvapil minulý pátek výrokem, v němž obvinil ze „zotročení“ Itálie „židovské bankéře“. Podobné reminiscence vzbuzuje i ohlášený „pochod (vidlářů) na Řím“. Znalci Italských poměrů ovšem upozorňují, že stávající protestní vlna je daleko pestřejší a především hodně spontánní — jednotliví mluvčí říkají to, co v dané chvíli považují za správné, přičemž obvykle jde o mluvčí z lidu, nikoliv univerzitní intelektuály.
„Celá protestní vlna nám opět naznačuje krizi italského politického systému. Před desíti měsíci tu byl úspěch Grillova hnutí, které už od počátku odmítalo spolupracovat s tradičními stranami. Nyní je zde Movimento dei Forconi. Získat na současném stavu mohou ti radikálové či populisté, kteří budou nejobratnější, a ti politikové, kteří vyjdou náladám protestujících vstříc. Ztrácet budou dál liberálové a strany kompromisu,“ říká k současné situaci Antimo Farro, sociolog z římské univerzity La Sapienza, jehož citují britská média.
Další informace:
ANSA Ongoing protests, strikes bring chaos to Italy
Financial Times Italy’s establishment shaken by ‘Pitchforks’ protests
ZeroHedge.com Italy's "Pitchfork Movement" Mapped
BBC News 'Pitchfork' protests rattle Italian government
The Guardian Italy hit by wave of Pitchfork protests as austerity unites disparate groups