Sobotka zahájil vyjednávání o vládě. Od strany získal silný mandát

Nedělní ÚVV ČSSD se jednoznačně postavil za předsedu strany, zrušil povolební usnesení předsednictva, Sobotku jmenoval kandidátem na premiéra a pověřil ho vedením jednání o sestavení vlády. Sobotka se poté sešel se zástupci hnutí ANO.

(vd)

11.11.2013 11:25

Sobotka

Sobotka ve svém úvodním příspěvku uvedl, že zadal analýzu příčin neuspokojivého výsledku voleb, v nichž ČSSD získala 20,5 procenta hlasů. Foto web ČSSD

Nedělní jednání Ústředního výkonného výboru (ÚVV) sociální demokracie, tedy nejvyššího orgánu strany mezi sjezdy, skončilo podle očekávání. Ústřední výbor vyjádřil na základě stanovisek místních organizací, okresních a krajských výborů plnou podporu předsedovi Bohuslavu Sobotkovi. Zároveň ho určil jako vedoucího povolebního vyjednávacího týmu pro jednání o ustanovení vlády a potvrdil jej jako kandidáta na předsedu vlády v případě, že se sociálním demokratům vznik koaliční vlády podaří vyjednat.

Sobotka se ještě před nedělním jednání ÚVV zbavil vnitrostanických oponentů ve vedení ČSSD. Pod tlakem členské základny ČSSD se rozhodli rezignovat Michal Hašek, Zdeněk Škromach a Jeroným Tejc. Učinili tak na sklonku minulého týdne v reakci na nevoli, kterou zapříčinila jejich původně utajená povolební schůzka s prezidentem Milošem zemanem v Lánech.

Sobotka ještě před jednáním uvedl, že za nejdůležitější bod ÚVV považuje zrušení usnesení o jeho odvolání z vyjednávacího týmu a svolání mimořádného sjezdu strany na únor příštího roku. Uvedl to na tiskové konferenci před zahájením jednání. Členové Ústředního výboru se ale nakonec shodli, že se sjezd uskuteční pouze v případě, že se sociálním demokratům nepodaří sestavit vládu. Ve všech ostatních bodech Sobotka uspěl.

„Umožní nám to vrátit se k jednacímu stolu kvůli ustavení vlády," uvedl pro server iDnes.cz Sobotka po jednání. Kromě nej bude ve vyjednávacím týmu ČSSD předseda Senátu Milan Štěch a tři místopředsedové strany: Lubomír Zaorálek, Alena Gajdůšková a plzeňský hejtman Milan Chovanec. Všechy lze označit uvnitř ČSSD za spojence Sobotky. „Chtěl bych se ještě jednou občanům omluvit za to, že sociální demokracie nebyla v minulých čtrnácti dnech jednotná," uvedl v neděli mimo jiné předseda ČSSD.

„S názorem na mimořádný sjezd jsem neuspěl, byl jsem přehlasován členy, kteří si nemyslí, že by otázka sjezdu měla být naléhavá. Chápu, že pro stranu by bylo velmi složité vést jednání o vládě a paralelně se připravovat na sjezd, ale byl jsem přesvědčen, že se taková věc dá v ČSSD zvládnout,“ vysvětlil předseda sociálních demokratů

Členové Ústředního výboru odsoudili „nekalé“ jednání účastníků původně utajené lánské schůzky Michala Haška, Zdeňka Škromacha, Jeronýma Tejce, Milana Chovance a Jiřího Zimoly. Podle většiny sociálních demokratů šlo o neférové zákulisní jednání, kterým poškodili dobré jméno České strany sociálně demokratické.

„ÚVV také konstatuje, že Michal Hašek, Jeroným Tejc a Zdeněk Škromach svým jednáním a vystupováním po volbách do Poslanecké sněmovny významným způsobem poškodili ČSSD v očích veřejnosti, oslabili pozici ČSSD a ztížili možnost povolebních vyjednávání,“ píše se v usnesení s tím, že následné jednání předsednictva strany bylo vedeno snahou některých jeho členů o popření výsledků jarního sjezdu a v příkrém rozporu s platným a jednoznačným usnesením 3. zasedání ÚVV ČSSD ze dne 24. Srpna

Ústřední výbor zároveň odmítl zasahování třetích osob do vnitřních záležitostí ČSSD a vyzval poslanecký klub, aby jednotným postupem a v souladu s unesením ÚVV ČSSD usiloval o maximální možné naplnění volebního programu ČSSD. Ještě v neděli večer zahájil předseda sociálních demokratů vyjednávání o případné koalici. Večer se sešel s Andrejem Babišem, předsedou hnutí ANO.

V pondělí by se měli sociální demokraté sejít se zástupci KDU-ČSL a Sobotka požádal o schůzku prezidenta Miloše Zemana. Předseda ANO Andrej Babiš po jednání s lídrem ČSSD Bohuslavem Sobotkou připustil otevření tématu církevních restitucí, konkrétně změnu výše finančních kompenzací. Předseda hnutí ANO to uvedl večer novinářům. Vyjednávací týmy obou stran se sešly v Průhonicích nedaleko Prahy.

„Myslím si, že by církve mohly být vstřícnější k našim občanům a trochu posečkat a vyjasnit nesrovnalosti v seznamu majetku. Čekáme, s čím přijde ČSSD, naši experti pak o tom budou jednat,“ vysvětlil Babiš. Sobotka poté zdůraznil, že jednání jsou teprve na začátku. „Šlo o první, výchozí jednání. Mám z něj velmi pozitivní pocit, bavili jsme se o programu a konkrétních návrzích zákonů, nyní budou intenzivně jednat naše expertní týmy. Nebavili jsme se o tom, kdo a kam bude za kterou stranu kandidovat a jak se bude rozdělovat vláda,“ řekl Sobotka.

Ve společném tiskovém prohlášení pak oba subjekty uvedly, že na první společné schůzce projednávaly především možnosti povolebního uspořádání Poslanecké sněmovny, ale také legislativní a programové priority. „Zástupci obou uskupení se bavili o budoucím vedení sněmovny a počtech výborů, které by dolní komora měla v následujícím volebním období mít. Konkrétní jména lidí, kteří by měli obsadit vedoucí posty ve sněmovně, zatím nepadla,“ píše se v tiskovém prohlášení.

Druhou projednávanou oblastí byla údajně prioritní legislativa, kterou je třeba urychleně zavést. Třetí oblastí byly programy obou uskupení a jejich průniky. „Pro každou z těchto oblastí byly ustanoveny expertní týmy, které se sejdou v příštím týdnu a vyjasní rozporné záležitosti,“ uzavřeli sociální demokraté a zástupci hnutí ANO.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.