Sociální bydlení v programech politických stran
Linda SokačováPlatforma pro sociální bydlení zkoumala postoje jednotlivých politických stran k sociálnímu bydlení. Jedním ze zásadních problémů v České republice je, že zde neexistuje zákon, který by definoval, jaká jsou kritéria sociálního bydlení.
Bydlení se kvůli deregulaci nájemného, nedostatku finančně dostupných nájmů, problému s ubytovnami, které se staly velkým zdrojem zisku pro své majitele, ale zdrojem utrpení pro jejich obyvatele, a zadlužení souvisejícím s koupí vlastního bydlení stává jedním ze zásadních problémů současnosti.
I proto není od věci podívat na návrhy kandidujících politických stran v oblasti sociálního bydlení. Odpovědi poskytují programy politických stran a také odpovědi na anketu Platformy pro sociální bydlení.
Jedním ze zásadních problémů v České republice je, že neexistuje zákon o sociálním bydlení, který by definoval, co sociální bydlení je, kdo na něho má nárok a jaká kritéria musí poskytovatelé sociálního bydlení splnit (včetně těch hygienických).
Pokud by byl tento zákon dobře koncipovaný, měl by stanovit jasná pravidla pro sociální bydlení a měl by jasně vyloučit ubytovny, které jsou nedůstojným a problematickým typem bydlení. Zároveň by měl přispět k tomu, že finanční prostředky budou využívány efektivně a budou přispívat předeším k naplňování potřeb ohrožených skupin obyvatelstva a ne podnikatelů.
Sociální bydlení: ano
Samostatný zákon o sociálním bydlení dnes podruje většina kandidujících stran, které mají šanci dostat se do Parlamentu: Ano, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS, Strana zelených nebo Úsvit přímé demokracie. V samotném pojetí sociálního bydlení se však jednotlivé strany liší.
Hlavů vzhůru, SPOZ a TOP 09 se cestou samostatné zákonné normy ubírat nechtějí. SPOZ uvažuje pouze o novelizaci současných zákonů týkajících se bydlení či souvisejících sociálních dávek. Podle uskupení Hlavu vzhůru se nikdo, kdo celý život pracuje nemusí bát sociálního vyloučení. A TOP 09 věrna své politice se chce zaměřit především na zneužívání sociálních dávek, zásadní je pro ni posuzovat, zda „příjemci dávek také bydlení skutečně užívají”.
Podle stran, které považují samostatný zákon, je stěžejní, aby byla definována pravidla pro sociální bydlení a jeho cílové skupiny. Bohužel v koncepci většiny stran zůstávají i ubytovny, byť v regulovaném pojetí.
Ve svých odpovědích pro Platformu pro sociální bydlení ČSSD uvedla: „Sociální bydlení by bylo poskytováno v bytovém fondu ve vlastnictví obcí a soukromých vlastníků, v pobytových zařízeních sociálních služeb (azylové domy, domovy pro seniory) a v nejnižším stupni v regulovaných ubytovnách.“