V Praze proběhne happening na podporu lidí bez domova

Lidé bez domova, sympatizanti a zástupci neziskových organizací vyjádří podporu maďarským lidem bez domova v rámci happeningu Nechte nás vyspat! Reagují tak na vzrůstající kriminalizaci osob bez domova.

(vd)

09.10.2013 11:49

Hl

Lidé se stále častěji stávají terčem okolí, jen proto, že jsou chudí, a nemají kam jít. Foto tinali778, flickr.com

Ve čtvrtek se v Praze na Letné uksuteční happening na podporu lidí bez domova. Organizátoři chtějí akci upozornit na jejich vzrůstající kriminalizaci. Happening symbolicky proběhne v mezinárodní den bezdomovectví, který spadá na 10. října, začátek je naplánován na 14.30 hodin.

Poté bude následovat průvod směrem k Maďarskému velvyslanectví, kde akce vyvrcholí improvizovanou noclehárnou. Aktivisté a lidé bez domova si zde ustelou na protest proti maďarskému „zákazu spát na ulici“. K protestu se kromě samotných lidí bez domova připojí také členové organizací Jako doma, Dům Agápe, Pragulic a Alternativa Zdola, všechny se zabývají problematikou bezdomovectví.

Akce reaguje zejména na fakt, že maďarský parlament přijal zákon, který zakazuje pobyt osob bez přístřeší ve vytipovaných veřejných místech Budapešti. Zákaz se dále vztahuje na všechna místa v Maďarsku, které spadají do světového kulturního dědictví UNESCO, a do dalších zón, které mohou určit orgány místních samospráv. Ti, kteří poruší zákaz, budou vystaveni pokutám, trestům veřejně prospěšných prací anebo vězení při opakovaném porušení. Tvrdé postihy jsou stanoveny také za budování přístřešků, které si lidé bez domova stavějí v lesích.

Jak aktivisté, tak lidé bez domova se shodují, že zákaz pobytu na vybraných místech odporuje lidským právům. „Chudoba není zločin, a penalizace ani tresty bezdomovectví rozhodně neřeší. Je šokující, když jakákoli vláda takto tvrdě postupuje vůči svým nejzranitelnějším občanům a veřejně tak schvaluje atmosféru netolerance s chudými lidmi, která se šíří napříč Evropou,“ uvedla Vlasta Stulíková z organizace Jako doma.

Problém se totiž zdaleka netýká jen Maďarska, nýbrž celé Evropy. V České republice byl například v roce 2010 představen plán na zbudování tábora pro bezdomovce vedle Malešické spalovny. V současné době se pro změnu mluví o vyhnání bezdomovců z MHD.

Organizátoři akce zdůrazňují, že represivní postupy proti lidem bez domova jsou paradoxně dražší, než účinná pomoc s bydlením. „Náklady na jednoho vězně v ČR činí 27 342 Kč měsíčně. V Maďarsku to bude obdobná částka. Víme, že mnohem levněji se dá pořídit normální bydlení, bez mříží a ochranky,“ poukazuje na plýtvání veřejnými prostředky Tomáš Vokoun z organizace Alternativa Zdola.

„Pokusy o vyhnání lidí bez domova z veřejného prostoru nemohou být úspěšné. Zdržují se logicky na místech, kde mohou uspokojit své základní životní potřeby. Jediný funkční způsob, jak je ,vyhnat’, je poskytnout jim trvalé přístřeší. Proto je důležité schválit kvalitní zákon o sociálním bydlení,“ nabízí řešení problému organizátoři akce.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.