Vědci zveřejnili šumavské výzkumy, dokazují schopnost přirozené obnovy lesů

Vratislav Dostál

Vědecká šetření potvrzují nejen unikátnost šumavské přírody, ale i její schopnost přirozené obnovy. Dávají za pravdu těm, kteří prosazují důležitost bezzásahových zón a vyvracejí častá tvrzení o mrtvé přírodě zničené kůrovcem.

Do vleklé diskuse o dalším směřování Národního parku Šumava přibyla nová fakta. Vědci se rozhodli zveřejnit výsledky řady dlouhodobých výzkumů zabývajících se šumavskou přírodou.

Výzkumy se týkají právě nejvíce diskutovaných témat, jako je dynamika lýkožrouta smrkového, schopnost přirozené obnovy šumavských horských lesů a rašelinišť, či regenerace šumavských jezer. Výstupy z šetření potvrzují nejen unikátnost šumavské přírody, ale i její schopnost přirozené obnovy. Dávají za pravdu těm, kteří prosazují důležitost bezzásahových zón a vyvracejí častá tvrzení o mrtvé přírodě zničené kůrovcem.

×
Diskuse
MS
October 25, 2013 v 9.09
Nejlépe na vlastní oči
Doporučuji každému jít se podívat do Bavorského národního parku, který je bezzásahový už od 80. let a po kůrovcových kalamitách se výborně obnovuje. Ale ta obnova je vidět už i na naší straně - snad to bude základ přirozenějších a odolnějších lesů. Proč opakovat chyby předků a sázet stejnověké sazenice na vykácených vyschlých plochách... Snad si Národní park udrží svůj status a bezzásahová území.
Doporučuju ale pěší návštěvu - třeba z vrtulníku se stav lesa posuzuje těžko (to je teda rada pro politiky).