Kroužkování podle Rekonstrukce státu je šancí pro moderní levici
Matěj HollanChce-li se Česká republika konečně transformovat na lépe fungující stát, musí s všudypřítomnou korupcí něco udělat. Recept jak na to představila Rekonstrukce státu, která prosazuje devět zásadních legislativních opatření.
Předem se omlouvám čtenářům DR, že nedodržím zdejší povinnou délku článku minimálně 30 000 znaků, zvažoval jsem, že bych tento text zkopíroval pětkrát pod sebe — opakování je matka moudrosti, ale...
Když jsem přemýšlel nad hlavním tématem letošních voleb, tak to kupodivu nebylo vítězství knížete, ale dvě věci: Aby se do sněmovny nedostala Strana přátel organizovaného zločinu a aby byl premiérem Sobotka, ne Hašek. Tyto věci spolu souvisí — bez SPOZu se bude Haškovi dávat koalice dohromady těžko.
Už teď nicméně vím, že s mnoha věcmi, které bude následující vláda snad pod vedením Sobotky realizovat, nebudu souhlasit. Rád bych proto, abych se nemusel stydět aspoň za to, co bude vláda realizovat v oblasti protikorupční.
Česká republika se jak známo nachází v nehezkém stavu popisovaném jako state capture neboli únos či odklon státu. Posty, kde se nějakým způsobem rozhoduje o rozdělování veřejných financí, či kde se dohlíží na jejich kontrolu, jsou obsazovány politicky tak, aby z nich šlo co nejvíce odklánět do své či stranické kapsy.
Občanům je upírána veřejná kontrola politiky, stát si záměrně vydržuje nefunkční státní správu, v níž může libovolný ministr provádět libovolné čistky, a tak dál. Když se k tomu přidá například necitlivá sociální politika, dochází k velmi nebezpečné situaci, kdy občané přestávají svému státu věřit a vypovídají poslušnost. Frustraci si pak vybíjejí hezky česky na „cikánech“.
Chce-li se Česká republika konečně transformovat na lépe fungující stát, kde jsou občané spokojeni s kvalitou života, musí s všudypřítomnou korupcí něco udělat. Ten recept představila v březnu 2013 Rekonstrukce státu, které jsem členem.
Vybrali jsme na základě dlouhé roční debaty devět zásadních legislativních opatření, které skutečně, nejen na papíře, sníží objem korupce a přispějí k lepšímu fungování státu. Ať je to povinné zveřejňování státních smluv, nebo doposud stále odkládaný zákon o státní službě — jeho novelizaci jsme ve spolupráci s představiteli ČSSD vypracovali už v uplynulém sněmovním období.
Většina z oněch devíti zákonů prošla už v minulém období důkladnou debatou. Jejich přijetí tak jde výrazně akcelerovat — cestou poslanecké iniciativy je lze předložit klidně na první schůzi. Snad mimo komplikovaného služebního zákona či posílení nezávislosti státního zastupitelství se jedná povšechně o velice jednoduché právní normy; například zákon o zveřejňování smluv (v naší hantýrce nejkrasnejsizakon.cz) má pouhých jedenáct paragrafů.
A musím říct, že je to pro levici — a pochopitelně nejen pro ni — obrovská šance. Minulá Nečasova vláda až na pár světlých výjimek o boji proti korupci jen žvanila a podařilo se jí přijmout všehovšudy zrušení anonymních akcií, což ani zdaleka nestačí. V této kampani se o boji s korupcí už tak okázale nežvaní, když pominu dryáčnickou kampaň SPOZ za totální majetková přiznání i pro novorozence, tím spíše by se mohla tato agenda uchopit věcně.
Přijetí osmi zbývajících zákonů by naši republiku posunulo mílovými kroky dál. Fungující státní aparát bez všudypřítomných politických tlaků, všechny státní smlouvy na internetu, průhledné financování stran, průhledný legislativní proces, který by minimalizoval možnost propašování účelových paragrafů, nádhera.
Je úplně jedno, jestli tyto zákony přijmou topáci, lidovci, lidé z Ú-úsvi-itu přímé demokracie Tomia Okamury, komouši nebo socani, ale když zrovna budou sociální demokraté vládnout a sami by tyto zákony navrhli a prosadili, měli by nehynoucí zásluhu za prosazení fungujícího státu.
Ono je totiž dobře legislativně vymezené prostředí důležitým faktorem pro obraz a fungování politiky. Co si budeme nalhávat, i v ČSSD je spoustu šíbrů, starých kádrů a zkorumpovaných individuí, jejichž jediná motivace je být u koryt a nějaký program a jeho prosazovaní je jim tam, kam TOP 09 ví, že jde.
Pokud se zde nebude tolik krást — a ty zákony tomu pomůžou — tak se k moci nebudou dostávat primárně ti, jejichž hlavním posláním je vysávání veřejných rozpočtů, ale lidé, kteří skutečně chtějí prosazovat politické vize.
Otevřená politika je nutnou podmínkou pro to, aby to byla politika postavená na střetu politických idejí, kdy občas vyhraje pravice a občas levice, ne na partokracii, kdy se těch pár borců vždycky domluví, jak si přerozdělí posty a jak budou odklánět peníze. Politika je dnes hrozně špinavá, nikomu normálnímu se do ní nechce a jak vidíme i v těchto volbách, personální nabídka není žádná sláva.
Tomu, aby se protikorupční legislativa stala skutkem, se dá jít naproti. Proto Rekonstrukce státu oslovila v předvolebním čase kandidáty všech relevantních stran s žádostí, ať svým podpisem deklarují, že minimálně šest z osmi protikorupčních zákonů budou po volbách podporovat.
Připojilo se celkem přes 1 500 kandidátů, z ČSSD úctyhodných 131. Ten počet je vpravdě ohromující a jsme za to moc rádi. Je předem jisté, že desítky kandidátů, které po volbách usednou v poslaneckých lavicích, budou zrovna ty, které se zavázaly hlasovat pro tyto zákony.
Každý má čtyři preferenční hlasy a pomocí nich může zcela zásadně ovlivnit, kdo ve sněmovně usedne. V minulých volbách to bylo 47 poslanců, kteří se dostali na preferenční hlasy, tedy takřka čtvrtina sněmovny. Pokud dáte hlas jen těm, kdo podepsali Rekonstrukci státu, významně můžete přijetí důležitých zákonů pomoci. Informace o tom, kteří kandidáti se zavázali k podpoře zákonů, najdete na www.blablanevolim.cz a přijdou v průběhu tohoto týdne do všech schránek v ČR.
Ne, nejsme fachidioti — prohlášení o podpoře zákonů podepsali i lidé, kterým to jen těžko můžeme upřímně věřit. Přesto se ale domníváme, že to, že se před celou veřejností k podpoře zákonů zavázali, nám pomůže k vytvoření takového tlaku, že svou ruku nakonec zvednou, ať si budou vnitřně myslet cokoliv. Kroužkujte proto jako o život, kroužkujte ty, o kterých si myslíte, že jsou dobří, ale kroužkujte přitom pouze takové, kteří se k Rekonstrukci státu svým podpisem zavázali.
Já třeba doporučuju využít toho, že současně s Rekonstrukcí státu působí v řadách ČSSD iniciativa „Volím ČSSD. A budu kroužkovat!", a ve svém Jihomoravském kraji kromě Bohuslava Sobotky kroužkovat i Jana Schneidera, tišnovského starostu, který se sice zdánlivě krčí na 23. místě, ale v minulých volbách se bohatě ukázalo, že na mandát se dá dosáhnout z jakéhokoliv místa. Rekonstrukci státu samozřejmě podepsal také.