Děti Země obvinily šéfa Ředitelství vodních cest z trestné činnosti
Redakce DRPodle Dětí Země obstrukce a nečinnost šéfa Ředitelství vodních cest stojí občany už více než sto tisíc korun. Děti Země rovněž upozornily na nevýhodné smlouvy, které Ředitelství vodních cest uzavírá s externími advokátními kancelářemi.
Děti Země dnes vydaly tiskovou zprávu, v níž uvádějí: „Již více než roka půl úmyslně a účelově odmítá dočasný šéf Ředitelství vodních cest ČR Jan Skalický dodržovat zákon č. 106/1999 Sb. o právu na informace a také právní názory Ministerstva dopravy v jeho rozhodnutích, v nichž mu opakovaně nařizuje v zákonných lhůtách vyřizovat žádosti Dětí Země nebo jim informace přímo poskytovat.“
Podle odhadů Dětí Země toto pohrdání právem a neplnění příkazů ministerstva může občany ČR za způsobenou škodu a soudní náklady zatím stát více než sto tisíc korun.
„Podle našeho hodnocení provádí Jan Skalický trestnou činnost, neboť vědomě a opakovaně porušuje zákony a dokonce i pohrdá příkazy nadřízeného orgánu, takže uvažujeme požádat nového ministra dopravy Zdeňka Žáka o systematickou, rychlou a účinnou nápravu, třeba i personální,“ upřesňuje předseda Dětí Země Miroslav Patrik, podle něhož by dosavadní náklady za porušování zákonů měl zaplatit sám Skalický.
Ministerstvo dopravy například v posledním rozhodnutí ze dne 11. 7. 2013 k nevyřízené žádosti Dětí Země č. 36 ze dne 4. 1. 2012 o zaslání faktur z roku 2011 za přípravu stavby „Stupeň Přelouč II“ mimo jiné kritizuje Ředitelství vodních cest ČR takto: „Rovněž tak postup povinného subjektu co se týče několikaměsíčních proluk, absolutního ignorování postupů a lhůt stanovených v zákoně č. 106/1999 Sb., (viz nepostupování stížností nadřízenému orgánu a to včetně originálu spisového materiálu a stanoviska povinného subjektu, neposkytnutí informací v zákonné lhůtě do 15 dnů, nepostoupení odvolání nadřízenému orgánu) nemá žádnou oporu v zákoně a je jeho porušením.“
„Skalický tak už více než rok tají, komu a za co Ředitelství vodních cest zaplatilo v roce 2011 nejen za přípravu plavebního kanálu u Přelouče podle naší žádosti č. 36, ale i jezu u Děčína podle žádosti č. 37, takže musí mít opravdu vážný důvod raději porušovat zákon, než odhalit tyto informace,“ tvrdí dále Patrik.
Děti Země také zjistily, že si Ředitelství vodních cest v letech 2005-11 najalo advokátní kancelář Stránský & partneři se sazbou asi 1.300 Kč/h a s náklady kolem 2,44 mil. Kč/rok. V roce 2012 si najalo advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners, s. r. o., se sazbou 3.200 Kč/h, takže ročně mohla odhadem získat asi dva miliony Kč.
Třetí najatou advokátní kanceláří je od konce roku 2011 VOBORNÍK NIGRINI KIPIEL se sazbou 2.900 Kč/h a 3.200 Kč/h, která má se čtyřmi smlouvami za právní poradenství zajištěn příjem až kolem 6,1 mil. Kč. Na jaké konkrétní rady byla tato advokátní kancelář najata, ale Ředitelství vodních cest rovněž tají.
Ředitelství vodních cest ČR také Dětem Země odmítá zaslat smlouvy s externími odborníky a náklady za jejich činnost, což je opět v rozporu se zákonem. Jde například o firmu WELL Consulting, s.r.o., a firmu ERIBOS s. r. o.