Plavební komora Bělov u Otrokovic má potíže se zákonem

Vedoucí odboru životního prostředí Alan Urc podezřele rychle vyhověl žádosti Ředitelství vodních cest ČR a povolil výjimku k zásahu do biotopů jednadvaceti zvláště chráněných druhů organismů. Úředník za to byl nominován na Ropáka 2012.

(vd)

23.04.2013 16:15

A3

Do ankety Ropák 2012 bylo nominováno čtyřiadvacet kandidátů, ve finále je dvanáct osob. Repro neznámého autora, Internet

Zrychlit přípravu plavební komory Bělov na řece Moravě jako součást Baťova kanálu se vymstilo krajskému úřadu ve Zlíně. Vedoucí odboru životního prostředí Alan Urc totiž v prosinci loňského roku podezřele rychle vyhověl žádosti Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC ČR) a povolil výjimku k zásahu do biotopů jednadvaceti zvláště chráněných druhů organismů.

Na základě odvolání Dětí Země a sdružení Egerie nicméně toto rozhodnutí pro nezákonnost nyní zrušilo ministerstvo životního prostředí. Urc si za svůj antiekologický čin vysloužil nominaci na titul Ropák 2012, který bude vyhlášen 26. dubna v Brně.

„Pan Urc se stal jediným kandidátem na Ropáka za Zlínský kraj, neboť tak špatné rozhodnutí porušující základní zásady správního řízení se až tak často nevidí, takže se nám potvrdilo naše podezření, že krajský úřad vyšel investorovi vstříc až za hranou zákona,“ vysvětlil koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země.

Podle něj se účastníci řízení například nemohli vyjádřit ke všem rozsáhlým podkladům, včetně těch, v nichž ŘVC ČR odmítá splnit nejméně deset přísných podmínek stanoviska EIA z října 2010 jako je například zajistit migraci ryb přes jez a provést biologicky vhodné napojení vybraných přítoků řeky Moravy. Podle Patrika také chybělo řádné doložení převahy veřejného zájmu na realizaci této stavby za 180 miliónů korun nad zájmy ochrany přírody a věrohodné důvody o zamítnutí námitek účastníků.

„Jelikož stavba komory Bělov nemá výjimku k zásahu do biotopů, musel navíc stavební úřad v Otrokovicích dne 16. dubna 2013 přerušit územní řízení, které bylo zahájeno nelogicky už v lednu 2013, neboť bez této výjimky nelze umístit žádnou stavbu, takže její příprava se vlastně zastavila,“ upozornil Patrik.

V anketě o Ropáka má letos nejvíce finalistů Jihočeský kraj, za který kandiduje ředitelka odboru EIA na MŽP Jaroslava Honová a ředitel Správy NP a CHKO Šumava Jiří Mánek, a Ústecký kraj se dvěma úředníky krajského úřadu, kterými je vedoucí oddělení životního prostředí Tomáš Burian a vedoucí stavebního úřadu Zdenka Švehlová.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má nyní 114 členů. Do ankety Ropák 2012 bylo nominováno čtyřiadvacet kandidátů, ve finále je dvanáct osob, a na Zelenou perlu 2012 pak pětapadesát výroků, ve finále jich je osmnáct.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.